Zrínyi Miklós Általános Iskola
INTÉZMÉNYI MINŐSÉGIRÁNYÍTÁSI
P R O G R A M
Készítette :
A Zrínyi Miklós Általános Iskola
Nevelőtestülete
2008.
Tartalom
1. BEVEZETŐ 3 2. BEMUTATKOZÁS 5 3. AZ ÖNKORMÁNYZAT INTÉZMÉNYI MINŐSÉGPOLITIKÁJA 6 3.1. A FENNTARTÓI MIP-BŐL AZ INTÉZMÉNYÜNKRE VONATKOZÓ FELADATOK 6 4. INTÉZMÉNYI MINŐSÉGPOLITIKA 7 4.1. JÖVŐKÉP 7 4.2. KÜLDETÉSNYILATKOZAT 7 4.3. MINŐSÉGPOLITIKAI NYILATKOZAT 8 4.4. MINŐSÉGCÉLOK 10 4.4.1. FENNTARTÓI ELVÁRÁSOKHOZ KAPCSOLÓDÓ MINŐSÉGCÉLOK 10 4.4.2. INTÉZMÉNYSZINTŰ MINŐSÉGCÉLOK 11 5. INTÉZMÉNYI MINŐSÉGIRÁNYÍTÁSI RENDSZER 14 5.1. A VEZETÉS ELKÖTELEZETTSÉGE ÉS FELELŐSSÉGE 14 5.1.1. JOGSZERŰ MŰKÖDÉS 14 5.1.2. TERVEZÉS 15 A. STRATÉGIAI TERVEZÉS 16 B. ÉVES TERVEZÉS 18 5.1.3. VEZETŐI ELLENŐRZÉS 20 5.1.4. A MINŐSÉGIRÁNYÍTÁSI RENDSZER MŰKÖDTETÉSE INTÉZMÉNYEN BELÜL 22 A. INTÉZMÉNYI ÉRTÉKELÉS/ ÖNÉRTÉKELÉS 23 5.2. BELSŐ MŰKÖDÉS 29 5.2.1. A PEDAGÓGUSOK EGYÜTTMŰKÖDÉSE 29 5.2.2. A CSOPORT VEZETÉSÉÉRT FELELŐS PEDAGÓGUS SZEREPE 31 ISKOLÁNK SZERVEZETI FELÉPÍTÉSE: 32 5.2.3. ISKOLÁNK INFORMÁCIÓS RENDSZERE 33 5.3. AZ EMBERI ERŐFORRÁS BIZTOSÍTÁSA, FEJLESZTÉSE 34 5.3.1. AZ ALKALMAZOTTAK KIVÁLASZTÁSA 34 5.3.2. TOVÁBBKÉPZÉSI RENDSZER MŰKÖDTETÉSE 35 5.4. A PARTNERKAPCSOLATOK IRÁNYÍTÁSA 37 5.4.1. PARTNERI IGÉNY ÉS ELÉGEDETTSÉGMÉRÉS 38 5.4.2. KOMMUNIKÁCIÓ A PARTNEREKKEL 41 5.5. OKTATÁSI ÉS NEVELÉSI TEVÉKENYSÉGEK ÉRTÉKELÉSE 42 5.5.1. A TANÉV VÉGI ÉRTÉKELÉS SZEMPONTRENDSZERE 42 5.5.2. AZ ÉRTÉKELÉSI RENDSZERREL KAPCSOLATOS ALAPELVEK ÉS AZ EZEKBŐL KÖVETKEZŐ ELVÁRÁSOK 44 5.5.3. A TELJESÍTMÉNYVIZSGÁLAT CÉLJA ÉS JELLEGE 45 5.5.4. VEZETŐK TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSE 46 5.5.5. PEDAGÓGUSOK TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSI RENDSZERE 51 6. ORSZÁGOS KOMPETENCIAMÉRÉS ÉS ÉRTÉKELÉS 54 7. ÉVES ÉRTÉKELÉS 58 8. A MINŐSÉGIRÁNYÍTÁSI PROGRAM NYILVÁNOSSÁGA 60 9. ZÁRSZÓ 61 10. ÉRVÉNYESSÉGI RENDELKEZÉSEK 62 11. A VÁROSI ÁLTALÁNOS ISKOLA ALKALMAZOTTI KÖZÖSSÉGÉNEK ……SZ. HATÁROZATA AZ IMIP ELFOGADÁSÁRÓL 64 12. MELLÉKLETEK 65
A 2003. évi LXI. Törvény a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. Törvény módosításáról a közoktatási intézmények számára előírja minőségirányítási programjuk elkészítését, egyben a 40. § (10) és (11) bekezdése meghatározza a minőségirányítási program tartalmát is:
„A közoktatási intézmény feladatai hatékony, törvényes és szakszerű végrehajtásának folyamatos javítása, fejlesztése céljából meghatározza minőségpolitikáját. A minőségpolitika végrehajtása érdekében minőségfejlesztési rendszert épít ki és működtet. A minőségpolitikát és minőségfejlesztési rendszert a közoktatási intézmény minőségirányítási programjában kell meghatározni.”
Az 1993. évi LXXIX. Törvény a közoktatásról 2006. évi legutóbbi módosítása bővítette a törvény 40. §-át, amely az intézményi minőségirányítási programok tartalmát írja le:
„(11) Az intézményi minőségirányítási program határozza meg az intézmény működésének hosszú távra szóló elveit és a megvalósítást szolgáló elképzeléseket. Az intézményi minőségirányítási programban meg kell határozni az intézmény működésének folyamatát, ennek keretei között a vezetési, tervezési, ellenőrzési, mérési, értékelési feladatok végrehajtását. Az intézményi minőségirányítási programnak tartalmaznia kell az intézményben vezetői feladatokat ellátók, továbbá a pedagógus munkakörben foglalkoztatottak teljesítmény értékelésének szempontjait és az értékelés rendjét. A minőségirányítási programban rögzíteni kell a teljes körű intézményi önértékelés periódusát, módszereit és a fenntartói minőségirányítási rendszerrel való kapcsolatát. A minőségirányítási program végrehajtása során figyelembe kell venni az országos mérés és étékelés eredményeit. A nevelőtestület a szülői szervezet véleményének kikérésével évente értékeli az intézményi minőségirányítási program végrehajtását, az országos mérés, értékelés eredményeit, figyelembe véve a tanulók egyéni fejlődését és az egyes osztályok teljesítményét. Az értékelés alapján meg kell határozni azokat az intézkedéseket, amelyek biztosítják, hogy a közoktatási intézmény szakmai célkitűzései és az intézmény működése folyamatosan közeledjenek egymáshoz. A nevelőtestület és a szülői szervezet értékelését és a javasolt intézkedéseket meg kell küldeni a fenntartónak. A javasolt intézkedések a fenntartó jóváhagyásával válnak érvényessé. A fenntartónak az értékelést és a javasolt intézkedéseket a honlapján, honlap hiányában, a helyben szokásos módon nyilvánosságra kell hoznia.”
Az intézményi minőségirányítási program az önkormányzat minőségpolitikáján alapul, összhangban kell állnia az önkormányzati minőségirányítási programmal.
Ezért a kidolgozást megelőzően áttekintettük az önkormányzat Feladat-ellátási, intézményhálózat működtetési és fejlesztési tervét, Pedagógiai Programunkat, Szervezeti Működési Szabályzatunkat, minőségfejlesztési rendszerünk eddigi eredményeit.
Áttekintettük és értelmeztük Gyál város önkormányzati közoktatási intézményrendszere működtetésének minőségirányítási programját, a fenntartó elvárásait és az egyes intézményeknek a fenntartói elvárásokkal kapcsolatos feladatait.
Ezek után készült el ez a program, az Intézményi Minőségirányítási Program.
A Városi Általános Iskola másik telephelyén (Gyál, Rákóczi u. 44.) 50 fő sajátos nevelési igényű tanuló nappali rendszerű általános iskolai nevelése, oktatása folyik 1- 8. évfolyamon öt tanulócsoportban.
A hozzánk érkező tanulók között jelentős neveltségi szintkülönbség mutatkozik. Az iskolába járó gyermekek nagy része szociális, műveltségi hátránnyal küzd.
Ezért is tartjuk fontosnak egy odafigyelő, serkentő környezet megteremtését, ahol minden egyes diák a képességei szerinti legtöbbet tudja „kihozni magából”.
Az iskolában testnevelés és matematika tagozat működik.
3. AZ ÖNKORMÁNYZAT INTÉZMÉNYI MINŐSÉGPOLITIKÁJA
„Az Önkormányzat a közoktatási intézményeire vonatkozóan meghatározza, hogy azokat magas színvonalon, a szűkebb és tágabb környezeti elvárásoknak megfelelően fogja működtetni.
Az Önkormányzat alapvető célja, hogy:
- intézményei jogszerűen, szakmai szempontból hatásosan, költségvetési szempontból hatékonyan működjenek, minden területen erősödjön a tervezés szerepe.
- a Gyálon élő gyermekek, tanulók, számára biztosítsa a tankötelezettség teljesítését, garantálja a minőségi, a tanulók egészséges személyiségfejlődését célzó nevelést.
- a Gyálon élő gyermekek, tanulók számára biztosítsa a piacképes tudást adó, középiskolai tanulmányokra felkészítő, azt megalapozó színvonalas oktatást.
- a közoktatási rendszer rugalmasan alkalmazkodjék a felmerülő lakossági igényekhez, társadalmi-, gazdasági változásokhoz.
- az intézményekben stabil- innovatív alkalmazotti közösségek működjenek.”
3.1. A FENNTARTÓI MIP-BŐL AZ INTÉZMÉNYÜNKRE VONATKOZÓ FELADATOK
„ A közoktatási intézmények azzal tehetnek a legtöbbet a helyi minőségfejlesztésért, ha nevelési/pedagógiai programjukat a partneri igényeknek megfelelően fogalmazzák meg és következetesen végrehajtják azt.”
„A Városi Általános Iskola
· Biztosítsa az emelt szintű testnevelés magas szintű szakmai színvonalát, annak személyi és tárgyi feltételeit, rendszeres mérésekkel, versenyeken való eredményes részvétellel igazolja annak eredményességét.
· Gondoskodjon a mérési és vizsgarendszer folyamatos fejlesztéséről.
· Az iskolai mentálhigiénés program következetes megvalósításával törekedjen a nevelési-oktatási céljai elérésére.
· Az iskola fordítson kiemelt figyelmet az emelt szintű idegen nyelv és a matematikaoktatás hatékonyságának folyamatos fejlesztésére, rendszeres mérésekkel igazolja annak eredményességét.
· Gondoskodjon a sajátos nevelési igényű tanulók ellátásának személyi és tárgyi feltételrendszere biztosításáról.”
A Városi Általános Iskola küldetése az, hogy a település és vonzáskörzete gyermekeinek nevelésére, oktatására vonatkozó speciális társadalmi szükségletek kielégítése olyan színvonalon és olyan mennyiségben valósuljon meg, amely kiváltja a település lakosságának, az intézmény önkormányzati fenntartójának és valamennyi partnerének elégedettségét, elismerését.
Tanulóinknak egy életre szóló útravalót kívánunk adni, mert valljuk, hogy csak a sokoldalú emberek állják meg helyüket az életben.
Célunk:
ü hogy minden tanulónak egységes, korszerű, továbbépíthető alapműveltséget nyújtsunk,
ü hogy készségeiket, képességeiket, kompetenciáikat fejlesszük, különös tekintettel a szövegértés és matematika kompetenciára,
ü hogy személyiségüket kiteljesítsük,
ü hogy felkészítsük őket az érdeklődésüknek, tehetségüknek leginkább megfelelő középiskolai tanulmányokra.
Mindezek eredményeként legyenek képesek önálló ismeretszerzésre, élethosszig tartó tanuláshoz szükséges szövegértéssel, gondolkodási képességekkel rendelkezzenek, hiszen csak a stabil tudásra lehet a későbbiekben építkezni.
Szeretnénk olyan tanulókat nevelni, akik szeretik, védik a természetet, megbízhatóak, gyakorlatiasak, kreatívak, kudarctűrők, és elfogadják a másságot.
Törekvésünk, hogy alakuljanak ki általános emberi személyiségjegyeik, legyenek becsületesek, mély érzésűek, önfejlődésre képesek, illemtudók.
Fontosnak tartjuk, hogy munkánkat a partneri szemlélet jellemezze.
Partnereinknek való megfelelés érdekében folyamatosan vizsgáljuk elégedettségük mértékét, és ezt figyelembe véve formáljuk tevékenységünket.
Az iskola pedagógiai programjában előírtakat igyekszünk maradéktalanul megvalósítani.
Tisztában vagyunk társadalmi felelősségünkkel: a jövő nemzedékét neveljük. Ezért minden pedagógustól, munkatárstól elvárjuk, hogy törekedjék fejlődésre, a kiválóságra és a minőségre.
4.3. MINŐSÉGPOLITIKAI NYILATKOZAT
A Városi Általános Iskola olyan humánus, toleráns iskola szeretne lenni, ahol jól érzi magát a diák, a szülő, a pedagógus és technikai dolgozó egyaránt. Olyan intézmény, amely két iskola hagyományaiból építkezik, és a jövőre figyel.
Felelősek vagyunk az itt tanuló gyerekekért, ezért esélyt, lehetőséget kívánunk teremteni arra, hogy mindenki tehetségének, adottságának, képességének megfelelően bontakozhassék ki. A tanulókat olyan ismeretek birtokába juttatjuk, amely segíti őket a pályaválasztásban, továbbtanulásban. Fontosnak tartjuk, hogy ne csak a gyerekek tudását, hanem alapkészségeiket, szövegértő, szövegértelmező, problémamegoldó képességüket is fejlesszük az egész napos nevelés segítségével.
Iskolai specialitásaink:
- matematika tagozat (a matematika tantárgyat 5. 6 7. 8. évfolyamon bontott csoportokban heti egy órával megemelve oktatjuk.)
- tagozatos angol nyelv oktatása (kimenő rendszerben.)
- tagozatos testnevelés (Évfolyamonként heti öt óra, valamint különböző sportszakkörök.)
- vizsga (angol nyelvből 6., 7., 8. évfolyamon félévkor írásbeli, év végén írásbeli és szóbeli vizsga. Matematikából felső tagozaton évente kétszer írásbeli vizsga. Magyarból 6. évfolyam végén belső vizsga.)
- a város sajátos nevelési igényű tanulóinak oktatása 1.-8. osztályig
- diagnosztikus méréseken alapuló fejlesztéssel differenciált képességfejlesztés
Napjaink kihívásaira csupán magas szintű szakmai felkészültséggel rendelkező, folyamatos ön-és továbbképzést vállaló pedagógusok tudnak megfelelni. Törekszünk az iskolában folyó oktató-nevelő munka minőségének folyamatos fejlesztésére.
Tevékenységünket szolgáltatásnak tekintjük. Segítünk abban, hogy diákjaink harmonikus, a felnőttek világában is boldogulni tudó emberekké váljanak. Mindezeket jól felkészült, szakmailag igényes, megújulásra képes, a minőség iránt elkötelezett, segítőkész munkatársakkal, és a velük együttműködő szülőkkel kívánjuk megvalósítani.
Célunk, hogy színvonalas EU-konform, kompetencia alapú oktatással szilárd alapműveltséget, biztos alapkészségeket nyújtsunk tanulóinknak, biztosítva számukra a képességeiknek megfelelő továbbhaladást.
Az intézmény vezetősége és a dolgozók elkötelezettek a megfogalmazott minőségpolitika és minőségcélok elérésében. Ennek érdekében minőségirányítási rendszert dolgoztunk ki és működtetünk, amely figyelembe veszi partnereink elégedettségét, igényeit.
Intézményünk vezetői és pedagógusai egyaránt elkötelezettek a kompetenciafejlesztés irányába.
4.4.1. FENNTARTÓI ELVÁRÁSOKHOZ KAPCSOLÓDÓ MINŐSÉGCÉLOK
Cél: Biztosítani az emelt szintű testnevelés magas szintű szakmai színvonalát, annak személyi és tárgyi feltételeit, rendszeres mérésekkel, versenyeken való eredményes részvétellel igazolni annak eredményességét.
Sikerkritériumok: versenyeken bizonyított eredményes részvétel, a felmérések eredményeinek emelkedő szintje.
Indikátorok: házi versenyek rendezése, tehetséggondozás, megrendezendő versenyek figyelése, azokon a részvétel biztosítása
A megvalósítás időtartama: öt tanév
Cél: Gondoskodni a mérési és vizsgarendszernek az OKÉV-mérések szellemében történő folyamatos fejlesztéséről.
Sikerkritériumok: a vizsgákon való eredményes megfelelés, a vizsgán kapott jegyek átlagának 10%-kal történő növelése.
Indikátorok: mérőlapok, vizsgaszabályzat, felkészítő és előkészítő foglalkozások
A megvalósítás időtartama: öt tanév
Cél: Az iskolai mentálhigiénés program következetes megvalósításával törekedni nevelési-oktatási céljaink elérésére.
Sikerkritériumok: hátrányok minimálisra csökkentése, esélyegyenlőség biztosítása, önmegismerő, önértékelő, önfejlesztő képesség kialakítása, sikeres kudarcfeldolgozás, konfliktuskezelés
Indikátorok: kapcsolattartás társintézményekkel, szakszolgálatokkal, tanulók fejlődésének figyelemmel kísérése
A megvalósítás időtartama: folyamatos
Cél: Az iskola fordítson kiemelt figyelmet az emelt szintű idegen nyelv és a matematikaoktatás hatékonyságának folyamatos fejlesztésére, rendszeres mérésekkel igazolja azok eredményességét.
Sikerkritériumok: vizsgákon való eredményes megfelelés, jelentős versenyeredmények elérése, továbbtanulás, sikeres felvételi
Indikátorok: vizsgaszabályzat, mérőlapok, fakultációk, tehetséggondozás
A megvalósítás időtartama: folyamatos
Cél: Gondoskodjon a sajátos nevelési igényű tanulók ellátásának személyi és tárgyi feltételrendszerének biztosításáról.
Sikerkritériumok: az általános iskola sikeres elvégzése, a továbbtanulás biztosítása, eredményes megfelelés versenyeken
Indikátorok: házi, területi és megyei versenyeken való részvétel, felzárkóztatás, tehetséggondozás, korrekció biztosítása
A megvalósítás időtartama: folyamatos
4.4.2. INTÉZMÉNYSZINTŰ MINŐSÉGCÉLOK
Cél: Kulcskompetencia és alapkészségek megalapozása, fejlesztése, problémamegoldó gondolkodás fejlesztése
Sikerkritérium: Kompetenciaméréseken való megfelelés, a számolási készség, a néma-értő olvasás és a helyesírás alkalmazásszintű tudása, a problémamegoldó gondolkodás fejlődik. Az OKÉV-méréseken intézményünk tanulói a településtípusnak megfelelő országos átlagszintet elérik, belső mérések alkalmával folyamatos fejlődést mutatnak.
Indikátorok: Pedagógusok képességfejlesztő munkája, belső mérések, felmérések eredményei, elemzések, szaktárgyi feladatlapok, ösztönző rendszer kidolgozása
A megvalósítás időtartama: Folyamatos
Cél: A nyelvi terem, a számítástechnikai eszközpark kihasználása
Sikerkritérium: A gyerekek is ismerik és használják az eszközöket
Indikátorok: Laptop, projektor, nyelvi labor, számítástechnika terem, könyvtár
A megvalósítás időtartama: Folyamatos
Cél: Az iskolai szintű mérési, értékelési rendszer kidolgozása az OKÉV-mérések szemléletének megfelelően
Sikerkritérium: Az országos mérések beillesztése az iskolai mérési, értékelési rendszerbe. Az iskolai mérési értékelési rendszer működik, a mérési eredmények értelmezése után fejlesztési tervek alapján a tanulókat differenciált módon egyénileg és/vagy kiscsoportos formában fejlesztjük.
Indikátorok: Bemeneti mérések, folyamat közbeni mérések beillesztése az országos mérések elé, kimeneti mérések
A megvalósítás időtartama: Folyamatos
Cél: Jogszabálykövető intézményi szabályozórendszer kialakítása.
Sikerkritériumok: Törvényes intézményi működés
Indikátorok: A jogszabályváltozást követően egy hónapon belül követik a szabályzatok aktualizálása. Évente egy alkalommal a szabályzatok törvényességi megfelelőség vizsgálatának elvégzése.
A megvalósítás időtartama: Egy tanév
Cél: Esélyegyenlőség megteremtése, hátránykompenzáció.
Sikerkritériumok: Tanulmányi átlageredmények ne romoljanak, a bukások száma csökkenjen
Indikátorok: Egyenrangú törődés a tehetséges és hátrányos helyzetű tanulókkal. Napközis ellátás biztosítása az alsó tagozatosok, tanulószoba biztosítása a felső tagozatosok számára. Fejlesztő, felzárkóztató foglalkozások biztosítása.
A megvalósítás időtartama: Folyamatos
Cél: Tudatos humán erőforrás fejlesztés
Sikerkritériumok: A továbbképzési tervben foglaltak 100%-os teljesítése. A pedagógiai programnak megfelelő szakemberek képzése. Belső képzések, tréningek segítségével a pedagógusok módszertani kultúrájának fejlesztése.
Indikátorok: Egy tanévben legalább két belső továbbképzés szervezése. Az alkalmazottak megfelelő képesítése.
A megvalósítás időtartama: Egy tanév
Cél: Továbbtanulásra és a központi felvételi vizsgára való felkészítés felső tagozaton.
Sikerkritériumok: A tanulók legalább 4%-kal nagyobb arányban tudjanak felvételt nyerni érettségit adó középiskolába.
Indikátorok: Hetedikes, nyolcadikos tanulóknak előkészítő szervezése. Szaktárgyi vetélkedőkre jelentkezők száma növekedjen. OKÉV-mérések és iskolai belső mérések eredményei.
A megvalósítás időtartama: Három tanév
Cél: Pályázati lehetőségek kihasználása a fejlesztési feladatok megvalósításához.
Sikerkritériumok: Az intézményi költségvetés lehetőségeinek kiszélesítése. A pályázatok min. 20%-ának sikeressége
Indikátorok: Pályázatfigyelő rendszer működtetése. Minél több pályázat benyújtása és elnyerése.
A megvalósítás időtartama: Folyamatos
Cél: Fejlődjön a szülőkkel való együttműködés, kiemelten a kommunikáció területén.
Sikerkritériumok: Az információcsere zökkenőmentesen működik.
Indikátorok: A szülőkkel való zökkenőmentes információcsere, iskolai honlapon történő tájékoztatás, rendszeres fogadónapok, szaktanári fogadóórák.
A megvalósítás időtartama: Egy tanév
Cél: A pedagógiai programban megfogalmazott célkitűzések megvalósítása
Sikerkritériumok: Célkitűzéseinket a gyerekek 70%-a eléri
Indikátorok: A felmérések eredményei, elemzések, összehasonlítások dokumentumai
A megvalósítás időtartama: Öt tanév
5. INTÉZMÉNYI MINŐSÉGIRÁNYÍTÁSI RENDSZER
5.1. A VEZETÉS ELKÖTELEZETTSÉGE ÉS FELELŐSSÉGE
Az intézmény vezetése kinyilvánítja minőség iránti elkötelezettségét. Elkészítette az intézmény küldetésnyilatkozatát, minőségpolitikáját, és megfogalmazta a minőségcélokat. Biztosítja a működés feltételeit, folyamatosan fejleszt a partneri elvárásoknak megfelelően. Megteremti az intézményi dokumentumok összhangját egymással és a változó jogszabályokkal. Menedzseli az intézményt.
Az intézményen belül a vezetés egyik legfontosabb feladata minőségirányítási szempontból, hogy működtesse a minőségfejlesztési rendszert.
A vezetői elkötelezettség azt jelenti, hogy a vezetés figyelemmel kíséri a rendszer működését (ellenőrzéssel, értékeléssel), és döntéseit a minőségfejlesztési rendszerből származó információkra, adatokra alapozva, annak megfelelő módon hozza meg, azaz gyakorolja a minőségirányítást.
Ennek megfelelően vezetési feladatok:
- az intézmény jogszerű és hatékony működésének garantálása
- a vezetői ellenőrzések és értékelések végzése
- az intézményi önértékelés megszervezése
- javító és megelőző intézkedések meghozatala a jobb működés érdekében
- az oktatás eredményességének növelése a kompetenciafejlesztés irányában.
Az igazgató vállalja, hogy a kiépített és működtetett rendszert fenntartja, és folyamatosan tökéletesíti a partneri elégedettség megtartása érdekében és javítása (újabb partnerek megnyerése) céljából.
Az intézmény munkatársai felelősséget viselnek e program megvalósításáért, a célok eléréséért, a minőséget befolyásoló folyamatok előírásszerű végrehajtásáért.
Az intézmény vezetősége folyamatosan gondoskodik arról, hogy az intézmény teljes működését szabályzó jogi dokumentumok, különböző szintű rendeletek, a fenntartó önkormányzat, valamint az intézmény belső szabályozói hozzáférhetők legyenek, azokat az intézmény alkalmazottai megismerjék és betartsák. Az intézményi működést szabályozó külső jogrendszer elemei, a törvények és a különböző szintű rendeletek megtekinthetők a CD jogtárban.
A jogtár tartalmát folyamatosan frissítjük és aktualizáljuk. Ezen kívül rendszeresen járatjuk a Jogi Értesítőt.
Az intézmény-specifikus Oktatási Közlöny, Magyar Közlöny, Iskolaszolga, Köznevelés, Pedagógusok Lapja, Tanító, Pedagógiai Szemle, Tanítás-Tanulás, Új Katedra, Pályázatfigyelő nyomtatott formában biztosítja az információk hozzáférhetőségét. Ezek egy-egy példánya az igazgatói irodában, illetve a tanáriban találhatók meg.
A közlönyökben, illetve a postai levél formájában az intézményhez érkező információk tartalmát elsőként az igazgató tekinti át. A működést befolyásoló fontos információt a faliújságon közzé teszi. Amennyiben az előírások tartalma pedagógiai jellegű, úgy megismertetési célból havi munkaértekezletek keretében a nevelőtestület elé tárja. Biztosítja a szakszervezetek részére az újonnan megjelenő jogszabályok munkavállalók érdekvédelmével kapcsolatos vonatkozásainak megismerését.
Ha a szabályozás személyzeti ügyekkel, vagy az intézmény működtetésével kapcsolatos, akkor azt a gazdasági ügyintéző hatáskörébe utalja.
A vezetői ellenőrzés feladata a jogi dokumentumok által megszabott előírások betartásának folyamatos figyelemmel kísérése.
Az intézményi tervezőmunka célja a működés szabályozottságának, átláthatóságának, tervszerű működtetésének biztosítása.
Az intézmény vezetőjének feladata az intézményi stratégiai célok szervezeten belüli megismertetése, a folyamatos fejlesztésre vonatkozó stratégia megfogalmazása. Biztosítani a feladat jellegének és a választott stratégiának megfelelő eszközöket, valamint azt, hogy a munkatársak rendelkezzenek a fejlesztési feladat elvégzéséhez szükséges módszertani ismeretekkel, alkalmazáshoz szükséges gyakorlattal.
Tervezési feladatok az intézményben:
Az intézmény legfontosabb stratégiai dokumentuma a Pedagógiai Program, mely tartalmazza az alapelveket, hosszú távú céljainkat, leírja pedagógiai folyamatainkat és a kompetenciafejlesztésre vonatkozó legfontosabb tevékenységi területeket. Végrehajtása az iskola működtetésének legalapvetőbb feladata.
A pedagógiai tervezés (a pedagógiai program felülvizsgálatának) folyamata:
1. A PP felülvizsgálata 2008 szeptemberétől ötévenként történik. Első lépésként az iskola vezetősége áttanulmányozza a KT-t és a szükséges törvényi szabályozásokat.
2. A kibővített iskolavezetőség feltérképezi, majd azonosítja a PP módosításra, kiegészítésre szoruló területeit, ismerteti a tantestülettel.
3. Szeptember közepén megalakulnak a munkacsoportok a támogatói kör tagjaiból.
4. Szeptember végén a munkacsoportok felülvizsgálási témakört választanak maguknak.
5. Október elején az igazgató tantestületi értekezleten tájékoztatja a kollégákat a munkacsoportok megalakulásáról, és az első olvasat elkészítésének és előterjesztésének időpontjáról.
6. A munkacsoportok október végéig elvégzik a kijelölt területek elemzését.
7. November közepéig a csoportok együttesen és kölcsönösen megbeszélik módosító javaslataikat és összehasonlítják.
8. November közepén, tantestületi értekezleten a munkacsoportok ismertetik elemzéseiket és módosító javaslataikat, melyeket a tantestület megvitat.
9. Amennyiben a tantestület elfogadja a javaslatokat, a módosítások, kiegészítések bekerülnek a programba. Ha korrekció szükséges, a munkacsoportok elvégzik azt egy héten belül.
10. Az így kiegészített pedagógiai programot SZMK ülésen elfogadtatjuk, DÖK ülésen a tanulókkal is megismertetjük.
11. December közepén az iskolavezetés ellenőrzi és összeveti a teljes programot a törvényi előírásokkal. Ha a kiegészített pedagógiai program megfelel a törvényi előírásoknak, akkor bővíthető. Ha hiányok adódnak, a munkacsoportok pótolják.
12. Január közepén az igazgató testületi vitára és elfogadásra bocsátja a PP fejlesztési módosításait. Ha a tantestület nem ért egyet a módosításokkal visszairányítja az adott munkacsoporthoz.
13. Elfogadás után, január végén a végleges programot az igazgató megismerteti közvetlen partnereinkkel (szülők, gyerekek) különböző fórumokon.
14. Az igazgató a második félév elején a módosított PP-t felterjeszti az önkormányzathoz elfogadásra.
o |
Felelős |
|
Informált |
1. |
Igazgató |
Tantestület |
|
2. |
Igazgató |
Kibővített isk. vez. |
Nevelőtestület |
3. |
Igazgató |
Támogatói kör |
Nevelőtestület |
4. |
Igazgató |
Munkacsoportok |
Nevelőtestület |
5. |
Igazgató |
Tantestület |
|
6. |
Csoportvezetők |
Munkacsoport tagjai |
Igazgató |
7. |
Csoportvezetők |
Munkacsoport tagjai |
Igazgató |
8. |
Igazgató |
Tantestület |
|
9. |
Munkacsoportok vezetői |
Tantestület |
|
10. |
Igazgató, DÖK vezető |
SZMK, DÖK |
|
11. |
Igazgató |
Iskolavezetőség |
Tantestület |
12. |
Minőségirányítási csoport vezetője |
Minőségi kör tagjai |
Igazgató |
13. |
Igazgató |
Tantestület |
|
14. |
Igazgató |
Szülők, gyerekek, tantestület |
|
15. |
Igazgató |
Önkormányzat |
Tantestület |
Az intézmény éves munkatervének legfontosabb alapja a Pedagógiai Program, a Minőségirányítási Program és a Fejlesztési Intézkedési Terv. Tartalmazza az adott nevelési évre szóló kiemelt, elvégzendő nevelési feladatokat, a kulcskompetenciák fejlesztésének az OKÉV-mérésekre való felkészülés feladatait, az iskolai belső mérés-értékeléseket, valamint a követelményeket, melyet a pedagógiai program időarányos lebontásával határoz meg. Évről-évre viszonyítási alapot szolgáltat az intézményi szakmai munka ellenőrzéséhez, értékeléséhez. Épít az elmúlt tanév munkatervi feladatainak értékelésére.
A munkaterv elkészítéséhez javaslatot tehet a tantestület, a minőségirányítási csoport, a szülői szervezet és a diákönkormányzat.
A folyamat leírása:
1. Az igazgató tájékoztatja a kollégákat az alakuló értekezleten a tanévre vonatkozó nevelési és oktatási célkitűzésekről, a szervezeti egységek munkaterveinek tartalmi és formai elvárásairól.
2. Az alakuló értekezleten az intézményvezető tájékoztatást ad a személyi feltételekről.
3. Ugyanakkor az igazgató a tárgyi és szervezeti feltételeket is ismerteti, valamint tájékoztatást ad a nyár folyamán történt fejlesztésekről.
4. A fentieket figyelembe véve a munkaközösségek az első megbeszélésükön meghatározzák a célokat, értékeket.
4/a. A DÖK és az ifjúságvédelmi felelős elkészítik éves munkatervüket.
5. Ugyanezen a megbeszélésen a munkaközösségek cselekvési tervet állítanak össze a célok eléréséhez, felosztják a feladatokat, meghatározzák az időkereteket, felelősöket rendelnek a feladatokhoz, azok ellenőrzéséhez, értékeléséhez.
6. Egy héten belül a munkaközösség-vezetők összeállítják, és írásba foglalják a munkaközösségi terveket.
7. Ezután a munkaközösségek értékelik a terveket. Ha tartalmilag, formailag megfelelőnek tartják, akkor elfogadják és az igazgató elé terjesztik. Ha valamilyen igazítást javasolnak, akkor az adott lépésnél beavatkozás szükséges.
8. Ezt követően az igazgató a munkaközösségi munkatervek alapján elkészíti az iskola feladattervét, amelyben rögzíti az adott tevékenység időpontját és felelőseit is.
9. Ugyanakkor a munkaközösségi tervekkel összhangban az intézményvezető elkészíti a mérési tervet, amely tartalmazza a mérések várható idejét, szereplőit és felelőseit.
10. Ezzel egy időben az igazgató összeállítja a tanévben várható események naptárát.
11. A kommunikációs adatbázis szolgálja a tájékoztatási rendszer megtervezését.
12. Ezek után az igazgató összeállítja, és írásba foglalja az iskola éves munkatervét.
13. A tanévnyitó értekezleten a nevelőtestület dönt a munkaterv elfogadásáról. Ha tartalmilag, formailag megfelelőnek tarják, akkor elfogadják, ha nem, akkor az adott területen beavatkozás szükséges.
14. Szeptember 15-ig az igazgató egy példányt elküld a fenntartónak, egyet-egyet pedig elhelyez az igazgatói irodában és a tanári szobában, a könyvtárban, és közzéteszi az iskola honlapján.
|
Felelős |
Érintett |
Informált |
1. |
Igazgató |
Mk. vezetők, ifj. véd felelős, DÖK vezető |
Tantestület |
2. |
Igazgató |
Tantestület |
- |
3. |
Igazgató |
Tantestület |
- |
4. |
Mk. vezetők |
Tantestület |
- |
5. |
Mk. vezetők |
Tantestület |
- |
6. |
- |
- |
- |
7. |
Mk. vezetők |
Tantestület |
Igazgató |
8. |
Igazgató |
Mk. vezetők, ifj. véd felelős, DÖK vezető |
- |
9. |
Igazgató |
Mk. vezetők |
- |
10. |
Igazgató |
Mk. vezetők, DÖK vezető |
- |
11. |
Igazgató |
- |
Tantestület |
12. |
Igazgató |
- |
- |
13. |
Igazgató |
Tantestület |
Fenntartó, szülő |
14. |
Igazgató |
Iskolatitkár |
- |
Az ellenőrzés során a jogszabályoknak, belső szabályzatoknak, mint normáknak való megfelelést vizsgáljuk. Az intézmény belső ellenőrzési rendszerét kiegészíti a fenntartó által négyévente kötelező jelleggel lebonyolítandó szakmai, törvényességi, pénzügyi ellenőrzések rendszere, amelyet az Önkormányzati Minőségirányítási Program szabályoz.
Az ellenőrzés rendszere az intézményi működés egészét átszövi. Kiterjed a pedagógiai és a nem pedagógiai folyamatokra egyaránt. Biztosítja, hogy az intézmény folyamatainak működése megfeleljen a szabályozóknak. Az ellenőrzés révén nyílik lehetőség a hiányosságok, hibák feltárására, ezáltal a javításukra, a folyamatok folyamatos fejlesztésére, a rendszer javítására, a hibák megelőzésére, kizárására.
Az ellenőrzésre szükség van az intézményben zajló folyamatok, tevékenységek eredményeinek számbavétele céljából. A feltárt eredmények (pozitív, negatív) elemzése, értékelése alapján lehet megtervezni a javítás-fejlesztés folyamatát. Az ellenőrzés alapozza meg az egyén és intézmény értékelését is.
A folyamat leírása
1. Az intézményvezető a folyamatos információgyűjtése, valamint a nevelési év értékelései, ellenőrzési dokumentumai alapján eldönti az ellenőrzés témáját, és a munkaterv részeként elkészíti a folyó évre szóló ellenőrzési tervét.
2. Az ellenőrzési terv tartalmazza az ellenőrzés témáját, a törvényi hivatkozásokat, a nevelőtestület teljesítési szintjéhez tervezett sikerkritériumokat és az ellenőrzéshez használt dokumentumokat.
3. Az intézményvezető a tanévnyitó értekezleten ismerteti az elkészített ellenőrzési tervet.
4. A vezető az éves munkatervben rögzíti az ellenőrzés paramétereit: az ellenőrzést végző személy és feladatok megnevezését, az ellenőrzés alá kerülő személyeket, az ellenőrzés idejét, helyét, és azokat a feladatokat, amelyeket a vezető a helyzet felméréshez igényel.
5. Az ellenőrző személy a tervezetnek megfelelően elvégzi az ellenőrzést.
6. Az ellenőrző személy az ellenőrzés befejezése után – egy-két napon belül- nyilvánosságra hozza vezetői feljegyzéseit, észrevételeit és az ellenőrzöttekkel ismerteti.
7. Az ellenőrzés lezárul az ellenőrzőlap és a záró összegzés kitöltésével, aláírásával.
8. Az ellenőrzés befejezését követő két héten belül az ellenőrző személy a teljes ellenőrzés anyagát lefűzi.
Az ellenőrzésre vonatkozó adatok (ideje, melyik csoport, ki végzi az ellenőrzést és a megfigyelési szempontok) az éves munkatervben vannak rögzítve.
A javító javaslatok folyamatosan történnek.
Ellenőrzést szabályozó dokumentumok:
- Belső Ellenőrzési Szabályzat
- SzMSz
- Helyi Pedagógiai Program
- Éves munkaterv
- Igazgató ellenőrzési terve
- Fejlesztési intézkedési terv és annak intézkedési tervei
- Mérési - értékelési rendszer
5.1.4. A MINŐSÉGIRÁNYÍTÁSI RENDSZER MŰKÖDTETÉSE AZ INTÉZMÉNYEN BELÜL
Az intézmény a Közoktatásról szóló törvény 40. § (10) bekezdése alapján a minőségpolitika végrehajtása érdekében minőségfejlesztési rendszert épít ki, és működtet.
A minőségfejlesztés célja annak garantálása, hogy az intézmény a társadalmi és a helyi igényeknek megfelelő közszolgáltatást nyújtja.
A minőségért, a Városi Általános Iskola Minőségirányítási Programjának kidolgozásáért és működtetéséért első számú felelős az intézmény vezetője.
Az iskola létrehozta a minőségirányítási csoportot. A csoport vállalta az intézményi minőségirányítás kiépítését, felügyeletét, irányítását. A csoport tagja az iskola igazgatója és a tantestület által delegált 4 fő.
Az intézmény minőségügyi vezetője megbízását az igazgatótól kapta.
A minőségügyi rendszer irányítását a minőségirányítási csoport vezetője látja el a munkaköri leírásában meghatározottak szerint. Munkáját a minőségirányítási csoport segíti.
A feladatok hatékony megoldása érdekében az igazgató megfelelő hatáskörrel és döntési joggal ruházza fel a minőségirányítási csoport tagjait.
Céljuk:
ü az intézményi minőségcélok elérésének támogatása,
ü a vezetés és az intézményi folyamatok közötti minőségügyi szemléletű kommunikáció és kapcsolat fenntartása,
ü az intézményi szervezeti működés folyamatos fejlesztésének indukálása.
A minőségirányítási csoport tagjainak vezetésével, a nevelőtestület tagjaival kiegészülve az eredményesebb nevelő-oktató munka érdekében három munkacsoport alakul, melyek tevékenysége eljárásrendekben szabályozott.
A munkacsoportok:
Tevékenycégük célja: az OKÉV-mérések eredményeinek javítása.
A. INTÉZMÉNYI ÉRTÉKELÉS/ ÖNÉRTÉKELÉS
Az intézmény vezetősége meghatározott időszakonként és meghatározott szempontok alapján vizsgálja meg az intézmény működésének gyakorlatát a folyamatos alkalmasság, a szabályozás és a partneri elvárásoknak való megfelelés és hatékonyság biztosítása érdekében.
Az irányított önértékelés összegző értékelés.
Célja, hogy az intézmény teljes körűen felmérje adottságait és elért eredményeit, s ennek segítségével
· azonosítani tudja a szervezet erős és gyenge pontjait;
· kijelölje a szervezeten belüli legfontosabb fejlesztési területeket;
· meghatározza a továbbfejlődés irányait.
Az önértékelés kiterjed az intézmény jellemző tulajdonságaira, adottságaira, ezen belül különösen:
· a vezetés szerepére a szervezeti kultúra fejlesztésében,
· az intézmény stratégiájának meghatározására és megvalósítására
· a meglévő folyamatok szabályozottságára
· a szabályozási rendszer teljes körűségére
· az erőforrások figyelembevételének módjára
· a partneri igények figyelembevételének módjára.
Az önértékelés kitér az intézmény által elért eredményekre, ezen belül különösen:
· a munkatársak bevonásának mértékére,
· a folyamatos fejlesztés eredményeire,
· a partnerek elégedettségére,
· a szabályozási rendszer bevezetettségére, az alkalmazás hatékonyságára,
· a szervezeti kultúra fejlesztésének eredményeire,
· a kitűzött célok elérésére, megvalósítására,
· az erőforrások felhasználásának hatékonyságára,
· az OKÉV-mérések, belső mérések eredményeinek alakulására,
· versenyek eredményeire.
Az irányított önértékelést először a 2008/2009-es tanévben készítjük el, ezt követően négyévente végezzük el.
Az önértékelés eljárásrendje
Elvégzésének gyakorisága: négyévente
Lebonyolítása: 3 hónap alatt
Feladat |
Módszer |
Felelős |
Javasolt határidő |
Eredmény |
Az önértékelésben résztvevő munkatársak kiválasztása, felkérése |
A Minőségirányítási
Csoport javaslata alapján |
Minőségügyi vezető |
Kezdő időpont |
Önértékelő-team megalakul |
Az irányított önértékelés ütemtervének elkészítése Felelősök és határidők megállapítása |
Fókuszcsoportos megbeszélés Az önértékelő csoport áttekinti az elvégzendő feladatokat, az iskola egyéb feladatait is figyelembe véve megállapítja a határidőket, megbízza a felelősöket. |
Minőségügyi vezető
|
1. hónap első hetében |
Ütemterv |
A kérdőívek vizsgálata, szükséges kiegészítések elvégzése |
Az önértékelő csoport megvitatja, hol kell kiegészíteni a kérdőíveket, illetve –az intézmény bemutatásának teljességére törekedve – szöveges értékelésben a kérdőívek adatain felül milyen adatokat kíván még szerepeltetni. |
a csoport végzi |
1. hónap közepéig |
Az intézmény specialitásait figyelembe vevő kérdőívek |
Feladat |
Módszer |
Felelős |
Javasolt határidő |
Eredmény |
|
Az önértékelő csoport megállapítja, milyen adatokra lesz szüksége a mutatók és az eredmények értékeléséhez, megbízza az adatgyűjtést végző munkatársakat. A munkacsoport az intézményi sajátosságoknak megfelelően kiegészíti az értékelés területeit, meghatározza a szükséges eredménymutatókat/ hatékonyság-mutatókat. |
|
|
|
Az önértékelés végrehajtása területenként az egyéni kérdőívek kitöltése adatgyűjtés a közösen kitöltött kérdőívekhez a kérdőívek közös kitöltése |
|
a csoport |
2. hónap közepéig
. |
Kitöltött és összegyűjtött kérdőívek |
Ellenőrzés (az ütem-terv megvalósulása, eredményessége) |
Interjú |
igazgató minőségügyi vezető |
1. hónap végén |
Ellenőrző lap |
Feladat |
Módszer |
Felelős |
Javasolt határidő |
Eredmény |
|
A kérdőívek (1-12.) adatainak elemzése A szöveges értékelés elkészítése Az összefoglaló elkészítése |
Az egyes területek elemzését végző csoportok eredményeiket előterjesztik a teljes munkacsoportnak. A kérdőívek adatainak elemzését továbbgondolva a hármas célkitűzést szem előtt tartva a munkacsoport elkészíti a szöveges elemzést. A munkacsoport elkészíti az elemzés rövidített változatát ügyelve, hogy a lényeges részek ne sikkadjanak el. |
Az egyes terület elemzéséért felelős személyek és a minőségügyi vezető |
hónap közepéig
|
Elemzés, szöveges értékelés, összefoglaló |
|
Az alkalmazotti kör tájékoztatása, az irányított önértékelés eredményeiről. |
Alkalmazotti értekezlet |
Intézményve-zető |
3. hónap végén |
Jegyző-könyv |
|
Az önértékelés során keletkezett bizonylatok az intézményünk minőségügyi dokumentációjának részét képezik.
Az intézmény önértékelése során kapott adatok felhasználhatók:
· a folyamatos fejlesztés irányainak meghatározása intézkedési tervekben
· az intézmény stratégiai dokumentumainak kiegészítéséhez, módosításához,
· munkatervek, feladattervek, intézkedési tervek készítéséhez,
· PR tevékenységhez,
· a fenntartó számára készítendő beszámolókhoz, értékelésekhez.
A fenntartói minőségirányítási programmal való kapcsolat
Az IMIP-ben meghatározottak szoros kapcsolatban vannak az Önkormányzati Minőségirányítási Programmal.
A kapcsolat kétirányú:
- az ÖMIP határozza meg azokat a főbb minőségcélokat, célkitűzéseket, melyeket az IMIP meghatározásakor figyelembe kell venni,
- az IMIP szerint végrehajtott intézményi önértékelés, valamint a minőségirányítási program éves végrehajtásának értékelése, továbbá az intézmény által az országos mérés, értékelés során elért eredmények alapján a fenntartónak át kell tekintenie minőségirányítási programját, és a helyzetnek megfelelően új célokat, követelményeket kell megfogalmaznia az intézménnyel szemben.
A két minőségirányítási program akkor tud jól működni, ha figyelembe veszik a folyamatosan változó adottságokat és eredményeket, és a szükséges intézkedéseket megteszi mind az intézmény, mind a fenntartó.
Az ÖMIP 3. számú melléklete tartalmazza a tanév végi beszámoló szempontjait.
Az önértékelési rendszer részeként minden évben tanév végi beszámolót készítünk.
A tanév végi beszámoló elkészítésének szempontjai:
1. A szakmai munka áttekintése (Egyéni és kiscsoportos fejlesztések eredményei, az elkészült fejlesztési tervek száma, a kompetenciafejlesztés beépülése a mindennapi tanítási gyakorlatba)
2. A minőségfejlesztési munka áttekintése (Az OKÉV-mérések és az iskolai belső mérések eredményei, az eredmények trendje)
3. Személyi feltételek
4. Tárgyi feltételek
5. Továbbképzések, belső képzések
6. Gyermekvédelmi munka áttekintése
7. Közösségi rendezvények, ünnepségek
8. A pályaválasztás tapasztalatai, eredményei
9. Pályázatok, saját bevételek, alapítvány
10. Kapcsolat más intézményekkel (Nevelési Tanácsadó, szociális és Családvédelmi Központ, Közösségi Ház és Városi Könyvtár stb.)
11. Tanulmányi és sportversenyeken való részvétel, elért eredmények
Az elkészült beszámolót az iskola minden évben megküldi a fenntartónak.
Felelőse az iskolaigazgató.
5.2.1. A PEDAGÓGUSOK EGYÜTTMŰKÖDÉSE
Szakmai keretek |
Ülések száma |
Tevékenység |
Elvárt eredmény |
Értékelés |
Ellenőrzés területei |
|
Munkaközösségek: |
évente 5 feladattól függően ennek gyakorisága nőhet |
Tanterv – beválás vizsgálata Tanmenetek – beválás vizsgálata Módszerek, eszközök kiválasztása Módszertani tapasztalatok átadásának fórumai (Bemutatók, ötletbörzék) A tanulói értékelés követelményeinek teljesülése Mérési eredmények értékelése, fejlesztési tervek elkészítése, kulcskompetenciák fejlesztésének lehetőségei a tanítási órákon, belső mérések mérőeszközeinek elkészítése |
Mérési feladatok összehasonlító elemzése
Bevált módszerek
Egyénre és kiscsoportokra szabott fejlesztési tervek, feladatlapok, tesztek |
|
igazgató-helyettesek, igazgató |
|
Szakmai keretek |
Ülések száma |
Tevékenység |
Elvárt eredmény |
Értékelés |
Ellenőrzés területei |
|
Egy osztályban tanító tanárok közössége: |
3 havonta magatartás és szorgalom elbírálása |
Magatartás, szorgalom értékelése Információk átadása, problémák megbeszélése Szövegértés és matematikai kompetencia fejlődése, fejlesztésének eredményei alapján a tanulók mérési eredményeinek áttekintése, fejlesztési feladatok meghatározása, fejlesztési tervek készítése |
-Magatartás, szorgalom, pedagógiai alapelv kritériumainak megfelelő eredmény -Sokoldalú tájékoztatás a negyedéves értesítőben -Nevelési problémákra konszenzuson alapuló nevelési eredmény Egyéni és kiscsoportos fejlesztési tervek |
az adott osztályfőnök, osztályfőnöki munkaközösség-vezető |
igazgató-helyettesek, igazgató
|
|
5.2.2. A CSOPORT VEZETÉSÉÉRT FELELŐS PEDAGÓGUS SZEREPE
1. Rendelkezzen legalább 3 éves pedagógiai szakmai gyakorlattal
2. Mentálhigiénés, intellektuális szempontból legyen alkalmas a tanulócsoport nevelésére.
3. Rendelkezzék jó kommunikációs és együttműködési készséggel, intuitív készséggel, legyen szolidáris a gyerekekkel.
4. Legyen elhivatott pedagógus, törekedjék a tanulók tudatos és következetes kompetenciafejlesztésére.
5. Tartson jó kapcsolatot a szülőkkel, kollégákkal.
A pedagógusok munkáját segítő módszertani tapasztalat- és eszköztár:
a, Az osztályfőnökök munkájával szemben támasztott követelményeket a munkaköri leírás részletesen rögzíti. /az új osztályfőnökök az igazgatótól kapják meg az év elején/
b, A kezdő osztályfőnökök mellé a munkaközösség-vezető szeptembertől un. mentort jelöl ki, aki segíti nevelői munkáját.
c, A munkaközösségi megbeszéléseken a felmerülő nevelési problémákat feltárhatja, segítséget kérhet az adott osztályfőnök.
d, A mentálhigiénés továbbképzést végzett kollégák segítségével, évente két alkalommal, tréning formájában megoldási módokat keresünk egy adott osztály, csoport nevelési problémáival kapcsolatban: - munkaközösségi tagok részére
- adott osztályban tanító nevelők részére.
e, A fejlesztő pedagógus heti több alkalommal foglalkozik az arra rászoruló tanulókkal, állandó kapcsolatban áll az osztályfőnökökkel.
A MÉCS tagjai tájékoztatják a pedagógusokat a belső mérések és az OKÉV-mérések eredményeiről. Az eredményeket értelmezik, és a fejlesztő csoport segítségével megbeszélik a további feladatokat, egyénekre és csoportokra szóló fejlesztési terveket dolgoznak ki.
Az iskolai feladatbank gazdag eszköztára a képességfejlesztő tevékenységnek, diagnosztikus méréseknek.
Innovatív pedagógusok belső képzéseken, órabemutatókon, mikrotanításokon adják át ismereteiket a kollégáknak a módszertani kultúra színesedése érdekében.
Iskolánk szervezeti felépítése:
5.2.3. ISKOLÁNK INFORMÁCIÓS RENDSZERE
Azt, hogy az intézmény hogyan alakítja ki és működteti belső információs rendszerét, és hogyan hasznosítja a munkatársak intézményen belül felhalmozott tudását a következő ábra szemlélteti:
- körözvény
- meghívó (pl.: rendezvények, karácsonyi koncert, alsós gála, stb.) bemutató órákra
- szórólap, plakát, helyi kiállítás, stb.
- iskolarádió
- rendkívüli megbeszélések
- ellenőrző, üzenő-füzet
- levél
- tanulói értékelés havi rendszerességgel
- OKÉV-mérések eredményeiről levélben, illetve ellenőrzőben
- internet – honlap
5.3. AZ EMBERI ERŐFORRÁS BIZTOSÍTÁSA, FEJLESZTÉSE
Cél, megfelelően szakképzett munkaerő kiválasztásával, a munkatársak teljesítményének megerősítésével, javításával, ösztönzésével és fejlesztésével a szervezet célkitűzéseinek elérése.
5.3.1. AZ ALKALMAZOTTAK KIVÁLASZTÁSA
A belépő új munkaerő kiválasztására és betanulására a következő eljárásrendet alkalmazzuk:
Pedagógus munkatárs esetén:
Az eljárásrend felelőse az igazgató, érintettje a pályázó, a patronáló tanár, a munkaközösség vezetője. A patronáló tanár legalább 5 éve iskolánk kinevezett pedagógusa, általában a munkaközösség-vezető, illetve az ő javaslatára kiválasztott munkatárs.
Pályakezdő nevelő esetében a 2008. január 1-jén életbe lépett Gyakornoki Szabályzatnak megfelelően kell eljárni.
Nem pedagógus munkatárs esetén:
1. Álláshirdetés
2. Beérkező jelentkezések értékelése
3. Személyes beszélgetés
4. Döntés az álláshely betöltéséről, megbízás
Az eljárásrend felelőse az igazgató, érintettje a jelentkező és a gazdasági ügyintéző.
5.3.2. TOVÁBBKÉPZÉSI RENDSZER MŰKÖDTETÉSE
A működés szempontjából meghatározó partnerek /pedagógusok és nem pedagógusok/ továbbképzésének fő dokumentuma a továbbképzési terv, mely az intézmény küldetésének és Pedagógiai Programjának figyelembevételével készül.
Az alapdokumentum alapján készítjük az éves beiskolázási tervet. A pénzügyi fedezetét az éves költségvetési keret biztosítja.
Meghatározzuk a pedagógusok módszertani képzését célzó belső továbbképzések, bemutatók gyakoriságát, időpontját.
A nem pedagógus továbbképzéséről a helyi szükségletek és lehetőségek figyelembevételével az iskolavezetőség dönt.
1. Minden év elején az igazgatóhelyettesek közzéteszik a továbbképzési jegyzéket a nevelőtestület számára a tanári szobában.
2. A továbbképzésre jelentkezők március 8-ig kiválasztják a számukra megfelelő képzést, melyre írásban jelentkeznek az igazgatónál. Márc. 10-ig az igazgató előterjeszt a munkaértekezleten a jelentkezési igényeket.
3. Ezután a tantestület a továbbképzési terv alapelvei és a pénzügyi lehetőségek alapján kialakítja a támogatandó továbbtanulók névsorát.
4. Márc. 14-ig az iskola igazgatója a gazdasági vezetővel egyeztetve véglegesíti a továbbtanulók személyét, figyelembe véve a pénzügyi lehetőségeket és az iskola elsődleges érdekeit.
5. Márc. 30-ig az igazgató elkészíti az éves beiskolázási tervet, amelyről írásban értesíti a beiskolázási tervbe felvételét kérő pedagógusokat.
6. A továbbtanuló kollégák jelentkeznek a továbbképzést meghirdető intézményekbe, és befizetik a tandíj rájuk eső részét, a gazdasági vezető pedig a többit.
7. A továbbtanulók a továbbképzés befejezése után egy hónapon belül kötelesek beszámolni a szerzett ismereteikről a munkaközösségeknek ill. a tantestületnek.
5.4. A PARTNERKAPCSOLATOK IRÁNYÍTÁSA
A teljes körű önértékelés nagyon fontos része a partneri elégedettségről, elégedetlenségről, igényekről történő folyamatos információgyűjtés. Ezekből az információkból kapunk visszajelzéseket nevelőmunkánk minőségéről.
Az összehasonlíthatóság biztosítja egyfelől azt, hogy képet kapjunk arról, hogy ugyanarról a kérdéskörről hogyan vélekednek egyes partnereink, mennyire azonos, vagy eltérő az igényük. Az összehasonlíthatóság kritériuma biztosítja továbbá azt is, hogy ugyanannak a partneri körnek a véleményét mérjük föl ugyanabban a kérdésben bizonyos idő elteltével. Így információt kapunk arról, hogy az eltelt időben változott-e a partner igénye, véleménye.
A partnerkapcsolatok irányításának eljárásrendje:
FELADAT |
FELELŐS |
MÓDSZER |
GYAKO-RISÁG |
VÁRHATÓ EREDMÉNY |
1. Partnerazonosítás |
· igazgató · minőségirányítási csoport |
Ötletroham az alkalmazotti kör bevonásával, prioritások meghatározása |
2 évente történő felülvizsgá-lat |
Teljességre törekvő partnerlista |
2. Partneri igények felmérése |
· igazgató · minőségirányítási csoport |
Interjúk, kérdőívek |
2 évente |
Igénylista |
3. Partneri elégedettség és elégedetlenség mérése |
· igazgató · minőségirányítási csoport |
Interjúk, kérdőívek |
2 évente |
Probléma – és eredménylista |
4. Az eredmények ismertetése a partnerekkel |
· igazgató · minőségirányítási csoport |
Alkalmazotti értekezlet, írásos összegzés kifüggesztése a megfelelő helyeken. |
2 évente |
Partneri elégedettség érzékelhető növekedése |
A 2007/08. tanévtől kezdve partnereinktől folyamatosan informálódunk, és véleményt kérünk az intézmény kompetenciafejlesztési tevékenységéről is.
5.4.1. PARTNERI IGÉNY ÉS ELÉGEDETTSÉGMÉRÉS
A partneri igény és elégedettségmérés folyamata a partnerek azonosításából indul és az igények elemzésével fejeződik be. Célja, hogy igények megismerésével közös értékrend alakuljon ki az iskola és partnerei között a hatékony együttműködés érdekében. A partneri igény- és elégedettség mérésére alkalmazott módszerek az intézmény azon céljait szolgálják, hogy megfelelő információkkal rendelkezzünk az állandó minőségjavításhoz.
Az eljárás magában foglalja:
· a mérés rendjét
· a partnerazonosítás frissítését
· a felmérés lebonyolítását
· igények elemzését
A felmérés tervezését „Projekt tervek” tartalmazzák, melynek folyamata:
· mérőeszközök meghatározása, kérdéseinek, szempontjainak meghatározása
· kérdőívek összeállítása, megszerkesztése
· próbakérdezés
· szükség szerinti korrekció
· mérőeszközök sokszorosítása
· kérdőívek kiosztása, felmérés
· adtarögzítés, számítógépes feldolgozás
· eredmények értelmezése, elemzése, értékelése
· eredmények összehasonlítása
· visszajelzés az eredményekről
Az elemzés keretében először partnereink elégedettségi szintjéről alkotunk képet partnerenként és intézmény szintű összesítésben. A felmérésben szereplő tartalmi területekre és szempontokra, jellemzőkre vonatkozóan kimutatjuk az azonosságokat és az eltéréseket, valamint az esetleges ellentmondásokat. Ehhez partnerenként értelmezzük a vizsgált területekre, jellemzőkre kapott adatokat, átlagokat, szórásokat. Esetleg egyéb statisztikai mutatókat. A partnerek közötti összehasonlítás során vizsgáljuk az említések gyakoriságát, az egyes területekre kapott értékek eltéréseit.
A nyitott kérdések és az interjúk feldolgozott, rendszerezett információit is összevetjük vizsgálatunk tartalmi szempontjaival.
Az elemzések eredményeként megállapítjuk, azonosítjuk azokat az igényeket, területeket, jellemzőket, amelyekkel partnereink elégedettek. Ezeket tekinthetjük intézményünk erősségeinek, amelyekre építeni fogunk a továbbiakban is. Azonosítjuk azokat az igényeket, területeket, jellemzőket is, amelyek nem, vagy nem az elvárt szinten teljesültek. A fontossági sorrendeket is figyelembe véve ezeket tekinthetjük javító-fejlesztő munkánk tervezéséhez kiinduló pontnak.
A partneri igény és elégedettség mérés folyamata:
1. A folyamattal foglalkozó csoport évenként, szeptember 30-ig felülvizsgálja az azonosított partnerek és képviselőik adatbázisát. Elkészítik a felülvizsgált partneri adatbázist.
2. A csoport által meghatározott elégedettségi kritériumokat évenként a kérdőívekkel (összeállítás, feldolgozás, elemzés) foglalkozó munkacsoport aktualizálja. Írásba foglalja az elégedettségi kritériumokat az egyes kérdőívek csomagjához.
3. A csoport évente azonosítja az igényfelmérés- és elégedettségmérésbe bevontak körét. Meghatározza a mintavétel módját, résztvevőit. Az igényfelmérésben résztvevőkről listát készít.
4. A munkacsoport az előre összeállított szempontlista alapján elvégzi az igény- és elégedettségmérést.
5. A kérdőívek összegyűjtése után a „kérdőíves” csoport elvégzi az igényfelmérés és elégedettségmérés elemzését. A csoport célokat fogalmaz meg, céllistát ír, nyers célokat, illetve megoldási javaslatokat nyújt be az iskolavezetőségnek. Ezek után az alkalmazotti közösség elé már a célok prioritási sorrendben, kategorizálva kerülnek. A partnerek felé is rövid visszajelzés történik az igényfelmérés eredményéről, ami a minőségügyi irattárba kerül.
6. Intézményen belül az eredmények összegzése alapján kerül sor azok ismertetésére és megbeszélésére. A csoport elkészíti a bizonylatokat is.
- összefoglaló az alkalmazotti közösség számára
7. A folyamat értékelése.
Az eredmények ismertetése után a tantestület eldönti, szükséges-e a beavatkozás a folyamat valamelyik pontján. Ha igen, akkor a partnerek elégedetlenségére a PDCA ciklusnak megfelelően újraszabályozza a folyamatot, vagy annak szükséges elemeit. Amennyiben nem szükséges a beavatkozás, standardizálja a ciklust.
Az eredményeket az Összefoglaló jelentés a partneri elégedettségvizsgálatról (az egyes partnerek igényeinek fontossági sorrendjéről, az azonosságokról, eltérésekről) tartalmazza.
Az összefoglaló alapján készíti el a csoport az Intézkedési tervet.
A feldolgozott adatokat összehasonlítjuk a nyitott önértékelés eredményeivel, a Pedagógiai Programmal, az SZMSZ-el, a házirenddel, a Fejlesztési intézkedési tervvel és az iskolai mérési-értékelési rendszerrel.
Azt vizsgáljuk, hogy az alapdokumentumok tartalmaznak-e a kinyilvánított igényekkel kapcsolatban megfelelő célokat, szolgáltatásokat, eljárásokat, szükség lesz-e valamilyen változtatásra.
Az írásos összefoglaló későbbi felhasználása összehasonlítható alapot ad a következő években esedékes méréseknél, és az irányított önértékelésnél.
A Minőségirányítási csoport Igény-és problémalistába gyűjti azokat a területeket, jellemzőket, amelynél a mérések elégedetlenséget jeleznek.
A lista továbbá tartalmazza azt, hogy:
- Az intézmény kompetenciájába tartozik-e vagy sem a probléma
- Az intézményen belül kinek a kompetenciájába tartozik a probléma
- A felvetés igényel, vagy sem további elemzést, okkeresést
A további elemzést igénylő problémáknál meghatározzuk a probléma okát, adatokat, tényeket gyűjtünk a probléma jellemzőinek feltárásához.
Ezt követően, a problémalistában a Minőségirányítási csoport meghatározza, hogy milyen jellegű beavatkozásra van szükség a probléma megoldásához.
A problémalistából szelektálják azokat a fejlesztendő problémákat, amelyekben nem az intézmény a kompetens. Csak ezután kezdik el a problémák megoldásához vezető javaslatokat összegyűjteni.
Partneri igényfelmérés szabályozása ld. 2. számú melléklet.
5.4.2. KOMMUNIKÁCIÓ A PARTNEREKKEL
Cél: Az információk belső, és a partnerek felé történő áramlásának biztosítása.
A partnerekkel való kommunikáció területén megkülönböztetünk belső (közvetlen partnerekkel folytatott), valamint külső (közvetett partnerekkel folytatott) kommunikációt.
A belső kommunikáció során az intézmény szabályozza azokat a folyamatokat, melyek a partnerekkel való kommunikációját meghatározzák:
- a hatékony napi működését,
- az információszükségletet és az informálandók körét,
- a kommunikációs kapcsolatokat,
- a kommunikációban érintettek feladatát, tevékenységét.
A külső kommunikáció általában irányított kommunikáció, melynek során cél az intézmény népszerűsítése, az eredmények, elért sikerek ismertté tétele.
A partnerekkel való kommunikáció fontos azért, mert egyrészt általa tájékozódhat az intézmény a vele szemben megfogalmazott igényekről, valamint a tevékenységével kapcsolatos elégedettségről, másrészt a partner képet alkothat az intézmény működéséről, tevékenységéről, elért eredményeiről, terveiről, nehézségeiről.
Az eljárásban meghatározásra kerültek a napi működéshez szükséges információk átadásának fórumai, azok gyakorisága.
Partneri együttműködés, kapcsolattartás információs lapja ld. 3. számú melléklet.
A táblázatokat évente áttekintjük, és ha szükséges a Minőségirányítási csoport korrigálja.
5.5. OKTATÁSI ÉS NEVELÉSI TEVÉKENYSÉGEK ÉRTÉKELÉSE
Az értékelés lényege a kitűzött célok és az elért eredmények összevetése, középpontjában minden esetben a minőség és annak javítása áll.
5.5.1. A TANÉV VÉGI ÉRTÉKELÉS SZEMPONTRENDSZERE
|
Intézményi működés |
|||
Tanulók |
Pedagógusok |
Nem pedagógusok |
Pedagógiai tevékenység |
Iskola működése |
Tanulmányi átlag · Kitűnő · Jeles rendű Belső vizsgák átlaga Fegyelmi ügyek száma Dicséretek száma · Szaktanári · Osztályfőnöki · Igazgatói Versenyeredmények · Tanulmányi · Sport · Kulturális, művészeti |
(Az iskolavezetés ellenőrzési tervében meghatározottak alapján történik) óraellenőrzés foglalkozások ellenőrzése dokumentumok ellenőrzése fejlesztési tervek ellenőrzése, mérési-értékelési feladatok elvégzése, |
A gazdasági ügyintéző feljegyzései alapján Kötelezettségek teljesítésének mértéke Önként vállalt tevékenységek mértéke |
Osztályfőnöki-, szakmai, munkaközösségi munkatervek, és éves iskolai munkaterv, Fejlesztési intézkedési terv feladatainak megvalósulása a sikerkritériumok alapján, a mérési értékelési rendszer működtetésének |
Fluktuáció A partneri elégedettségmérés eredményei Tárgyi feltételek Anyagi feltételek Pályázatok száma
|
OKÉV- mérések eredményei, belső mérések eredményei Hiányzások (igazolt, igazolatlan) Bukások száma
|
kompetenciafejlesztési tevékenység végzése |
|
sikeressége, Hospitálások száma Óralátogatások száma OKÉV-mérések eredményei, belső mérések eredményei |
|
Tanulók |
Pedagógusok |
Nem pedagógusok |
Pedagógiai tevékenység |
Iskola működése |
|
|
|
Más iskolák által szervezett rendezvények, versenyek, amiken diákjaink részt vettek Az iskola által szervezett rendezvények, versenyek száma Tanmenetek által meghatározott feladatok megvalósulása Fejlesztési tervek által meghatározott tevékenységek megvalósulása Szabadidős tevékenység |
|
5.5.2. AZ ÉRTÉKELÉSI RENDSZERREL KAPCSOLATOS ALAPELVEK ÉS AZ EZEKBŐL KÖVETKEZŐ ELVÁRÁSOK
Alapvető célja az egyéni és intézményi szintű munka minőségének javítása, ezért:
• legyen alkalmas a sikeres teljesítmény és az eredményes munka kimutatására;
• legyen alkalmas a problematikus területek azonosítására és a teljesítmény javítására irányuló célok kijelölésére;
• egyértelműen mutassa ki a különböző területeken elért jó és a gyenge teljesítmények közötti különbséget;
• legyen alkalmas az egyéni teljesítmény változásának kimutatására;
• segítse a tanárok és az iskolavezetőség közötti információcserét, segítsen az iskolavezetőségnek abban, hogy jobban megismerje a tanárok véleményét.
A pedagógustevékenység rendkívül összetett, és az oktató-nevelő munka minőségének számos különböző aspektusa van. Ezek a következők:
• tegye egyértelművé, hogy az adott közösség milyen aspektusok vizsgálatával és milyen kritériumrendszer alapján ítéli meg tanárainak teljesítményét;
• vegye figyelembe mind a szaktárgy(ak) tanításával összefüggő (nevelési és oktatási), mind pedig az iskolai élet szervezésével kapcsolatos tevékenységeket;
• minden munkaközösség külön vitassa meg, majd a speciális tantárgyi követelmények figyelembevételével pontosítsa az egyes mérőeszközöket és a bennük foglalt kritériumokat.
Nagyon kényes kérdésről van szó, ezért:
• a tantestület vitassa meg, a helyi körülmények figyelembevételével módosítsa, majd hagyja jóvá az értékelési rendszert;
• kezeljen minden egyénre vonatkozó adatot bizalmasan, teljes mértékben zárja ki a megszégyenítés/megszégyenülés lehetőségét;
• törekedjen objektivitásra;
• csak olyan területeket vizsgáljon, amelyekről megfelelő adatok állnak rendelkezésre;
• a lehető legegyszerűbb és legegyértelműbb legyen;
• minden részletében átlátható legyen;
• lehetőség szerint minél jobban vonja be az érintettet az értékelési folyamatba;
• az érintett számára minden róla felvett adat hozzáférhető legyen;
• adjon lehetőséget az értékeltnek, hogy kifejthesse a véleményét a róla gyűjtött adatokkal kapcsolatosan;
• segítsen a fejlődés lehetséges útjainak megtalálásában, de az ezzel kapcsolatos egyéni döntések meghozatalát bízza az értékelt tanárra;
• ne keltsen érdekellentétet és ellenségeskedést a tantestület tagjai között.
A rendszer csak olyan elemeket tartalmaz,
• amelyeket a nemzetközi irodalom bevált, általánosan elfogadott elemnek tekint;
• amelyekre a nemzetközi irodalomban általánosan elfogadott, a gyakorlatban bevált mérőeszközök állnak rendelkezésre.
Sem idő, sem pénz, sem pedig korlátlan energia nem áll rendelkezésre, ezért:
• legyen a lehető legkevésbé pénz-, idő- és munkaigényes;
• ne legyen szükség külső szakemberek bevonására.
5.5.3. A TELJESÍTMÉNYVIZSGÁLAT CÉLJA ÉS JELLEGE
A tanári teljesítmény vizsgálatának legáltalánosabb célja az, hogy – mintegy hidat képezve az iskola Pedagógiai Programjában megfogalmazott intézményi szintű célok és az iskolában dolgozó egyes tanárok munkateljesítménye között – hozzájáruljon az iskolai munka színvonalának emeléséhez. E cél elérése egyrészt közvetlenül az egyes tanárok oktató-nevelő munkájának, kompetenciafejlesztő tevékenységének színvonalát javító, másrészt pedig az iskolai munka szervezésével-irányításával összefüggő (vegyesen egyéni és iskolai szintű) alcélokon keresztül valósulhat meg, azaz mindkét cél alapvetően fejlesztő és nem minősítő jellegű.
Az oktatás-nevelés szakmai színvonalának emelésére irányuló célok
- segíteni abban, hogy minden tanár képet alkothasson arról, hogy teljesítménye hogyan ítéltetik meg kívülről, egy tantestületi konszenzus alapján létrehozott és a tanári közösség egésze által elfogadott mérce (kritériumrendszer) szerint;
- nyugtázni és méltányolni az elért egyéni teljesítményeket és a kimutatható fejlődést;
- segíteni az esetleges egyéni problémák feltárásában, és erre épülő tanácsadással és egyéni célok kitűzésével – végső soron azonban az érintett döntéseire hagyatkozva - elősegíteni a tanár szakmai fejlődését.
Az igazgatás színvonalának emelésére irányuló célok
- elősegíteni a színvonal emeléséhez szükséges iskolai tárgyi/igazgatási feltételekkel kapcsolatos problémák azonosítását és megoldását;
- elősegíteni az iskolai feladatok jobb elosztását;
- elősegíteni az egyéni igények/szükségletek és a továbbképzés összehangolását;
- adatokat szolgáltatni az iskolai Pedagógiai Program aktualizálásához;
- javítani a tanárok és az iskolavezetőség közötti kommunikációt;
- adatokat, információkat szolgáltatni a beosztással/megbízással kapcsolatos személyi döntésekhez;
- adatokat, információkat szolgáltatni a bérezéssel, jutalmazással kapcsolatos
döntésekhez.
- elősegíteni az intézmény OKÉV-méréseken való minél eredményesebb részvételét, ehhez belső mérési-értékelési rendszert működtetni
5.5.4. VEZETŐK TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSE
A vezetők teljesítménykövetelményeinek olyanoknak kell lenniük, melyek
- tartalmazzák a vezetői pozíció ellátásával kapcsolatos követelményeket,
- a minőségcélokhoz kapcsolódnak, annak megvalósítását szolgálják.
Az iskolaigazgató teljesítményértékelését a fenntartónak kell elvégeznie.
A fenntartói értékelés lefolytatásához jó alapot szolgálhatnak a dokumentumok, többek között
ü a vezetői pályázat,
ü nevelési / pedagógiai program,
ü önkormányzati minőségirányítási program (ÖMIP),
ü intézményi minőségirányítási program (IMIP),
ü éves intézményi munkaterv, és beszámoló,
ü fejlesztési intézkedési terv, iskolai mérési-értékelési rendszer,
ü személyre szóló munkaköri leírás.
· Az intézményműködés helyi jogszabályoknak való megfelelése
· Az alapító okirat, a pedagógiai program, a szervezeti és működési szabályzat, házirend, továbbképzési terv, éves munkaterv, éves beszámolók egymással való összhangja.
· Az előbbi szabályzatok és az iskola reálfolyamatainak egybevetése.
· A tanulói, szülői, pedagógusi nevelőtestület, munkaközösségi, diák- önkormányzati, szülői munkaközösségi jogok érvényesülése.
· A munkáltatói joggyakorlás törvényessége
· Az alkalmazottak foglalkoztatására, élet-és munkakörülményeire vonatkozó kérdésekben az egyetértési kötelezettség betartása.
· A nevelő és oktató munka egészséges és biztonságos feltételeinek megteremtése, fenntartása.
· A gyermekek rendszeres egészségügyi vizsgálatának megszervezése.
· Az iskolai munka eredményessége
(tanulmányi eredmények, továbbtanulási mutatók, vezetői standardizált mérések eredményei, a hátrányos helyzetűek felzárkóztatása és a tehetséggondozás eredményei, versenyeredmények, külső mérések eredményei)
· Az igazgató szerepe az intézményi pedagógiai munka színvonalában
(a nevelőtestület összetétele, képzettsége, a belső és külső továbbképzési rendszer minősége, a pedagógusok motiváltsága, az intézményi minőségirányítási program eredményessége).
· A vezetői ellenőrzés működtetése
· Az intézmény működésének értékelése
(partnerektől származó visszajelzések, az intézményi indikátor-rendszer mutatói, az éves munkatervek megvalósulása).
·
Tanügy-igazgatási feladatok megszervezése és ellátása
törvényessége
(tantárgyfelosztás, órarend, továbbtanulási jelentkezések lebonyolítása).
· A nevelési-oktatási intézmény működéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosítása
(az igazgató forrásbővítő tevékenysége, kapcsolat a fenntartóval).
· Intézményi arculat építése (külső partnerekkel való kapcsolat, PR munka)
A vezetők értékelését a szülők és a diákok az elégedettségmérő kérdőívek alapján évente végzik.
A kölcsönösség alapján fontos, hogy a munkatársaknak is legyen fóruma a vezetők tevékenységének értékelésére. Iskolánkban évente az IMIP-ben meghatározott módon elégedettségmérést végzünk.
A vezető és a vezetőség munkáját értékelő kérdőív szempontjai:
ü A vezetők tevékenysége és a minőségügyi kultúra kapcsolata (ösztönző, támogató, előmozdító)
ü Elhivatottság a kompetenciafejlesztés területén
ü Tevékenyen részvétel az intézmény OKÉV-mérési eredményeinek javításában
ü Stratégiai és operatív tervezés
ü A dolgozók irányításának értékelése
ü Erőforrások felhasználásának értékelése
ü A folyamatok és szabályozottságok értékelése
ü A folyamatos fejlesztés alkalmazásának szintje
ü A szervezeti kultúra értékelése
ü A munkatársak részvétele (bevonásának mértéke)
ü A külső partnerek elégedettsége
ü Belső partnerek elégedettsége
ü Közösségi, társadalmi szerepvállalás
Az elsősorban vezetői feladatokat ellátó munkatársak teljesítményértékelése során felhasznált nyomtatványok:
I. Kérdőív vezetői kompetenciák értékeléséhez
II. Szempontsor a vezetői beszámolóhoz
III. Elsősorban vezetői feladatokat ellátó munkatárs vezetői értékelése
IV. Elsősorban vezető feladatokat ellátó munkatárs önértékelése
V. Az elsősorban vezetői feladatokat ellátó munkatárs teljesítményértékelésének összegzése
A folyamat szabályozása:
|
Feladat |
Határidő |
Felelős |
1. |
Tanévkezdésre az adott évben értékeltek körének meghatározása. |
|
igazgató |
2. |
Ütemterv készítése (kit, mikor, kik értékelnek, felelősök, értékelő megbeszélés időpontja) |
|
|
3. |
A szükséges iratminták, értékelő lapok előkészítése |
|
|
4. |
Az értékeltek tájékoztatása, a teljesítményértékelési rendszer és az értékeléshez használt dokumentumok, iratminták hozzáférhetőségének biztosítása |
|
|
5. |
Az értékelésben résztvevők (értékelők) felkérése, tájékoztatása, értékelő lapok átadása |
|
|
6. |
Az elkészült (kitöltött) értékelő dokumentumok gyűjtése (hozzáférési jogosultság!) |
|
|
7. |
Kérdőívek számítógépes összesítése |
|
|
8. |
A korábbi évek dokumentumainak összegyűjtése, rendszerezése |
|
|
9. |
Értékelő megbeszélés előkészítése (legalább egy héttel az értékelő megbeszélés előtt): § időpont egyeztetése az értékelt kollégával § a beszélgetésen részt vevők körének meghatározása § Önértékelő lap átadása az értékelt kollégának, melyet kitöltve hoz a megbeszélésre |
|
|
10. |
Az értékelő megbeszélés lebonyolítása § Megfelelő nyugodt körülmények biztosítása, legalább 1 óra időtartam § Lehetőség a véleménycserére (meggyőző érvek esetén a vezetői értékelés korrigálható!) § Erősségek, fejlődési irányok közös meghatározása § A következő értékelési időszakra vonatkozó célkitűzések megfogalmazása § Mindezekről vezetői feljegyzés, ez alapján, egy héten belül elkészíti az Összegző értékelést |
|
|
11. |
Az Összegző értékelés átadása az értékelt munkatársnak (Aláírások!) |
|
|
12. |
Az összegző értékelés egy példányának elhelyezése a személyi anyagban |
|
igazgató |
13. |
Az értékeléshez használt dokumentumok archiválása (hozzáférési jogosultság!) |
|
|
Az elsősorban vezetői feladatokat ellátó munkatárs teljesítményértékelése ld. 4. számú melléklet
5.5.5. PEDAGÓGUSOK TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSI RENDSZERE
A pedagógusok teljesítménykövetelményének kialakítását az igazgató végzi.
A meghatározott teljesítménykövetelményeknek olyanoknak kell lenniük, melyek
- a minőségcélokhoz kapcsolódnak, annak megvalósítását szolgálják,
- figyelembe veszik a fenntartók által az intézményvezetők számára meghatározott teljesítménykövetelmények teljesítéséhez szükséges elvárásokat, s azok teljesítését szolgálják,
- mégis kellően konkrét elvárásokat fogalmaznak meg.
Kapcsolódó intézményi dokumentumok:
· Önkormányzati minőségirányítási program
· Pedagógiai/Nevelési program
· Továbbképzési program
· Beiskolázási terv
· Személyre szóló munkaköri leírás
· Munkaterv
· Fejlesztési és intézkedési terv az OKÉV-mérések eredményeinek tükrében
A pedagógusok teljesítményértékelésének célja:
Az értékelés szempontjai:
Az órai munka differenciáltsága
Korrepetálás, felkészítők, szakkörök
Eredményes versenyfelkészítés
Szövegértés és matematika kompetencia fejlesztése a tanítási órán
Kulcskompetenciák fejlesztése tanórán és tanórán kívüli foglalkozásokon
Fejlesztési tervek készítése, ez alapján történő egyéni és csoportos fejlesztő tevékenység végzése.
Rendszeresen felkészül a foglalkozásokra
Ismeri és használja az oktatómunkához szükséges módszereket, eszközöket, tudatosan, következetesen és folyamatosan fejleszti pedagógiai módszertani kultúráját.
Az életkori sajátosságoknak és az osztály összetételének megfelelően tanít
Nyomon követei a tanulók fejlődését, rendszeresen ellenőrzi őket
Minden lehetőséget megragad a kulcskompetenciák fejlesztésére.
Segíti az iskolai mérési-értékelési rendszer működtetését.
Osztályfőnöki tevékenység
Kulturális rendezvények látogatása, szervezése
Sportrendezvények látogatása, szervezése
Iskolai, városi versenyek szervezése, lebonyolítása
Aktív részvétel a diákönkormányzat programjain
Iskolai ünnepélyeken, rendezvényeken való aktív tevékenység
Az iskolai közéletben való részvétel
Kapcsolat a gyerekekkel, szülőkkel, kollegákkal, vezetőkkel
Kommunikációs lehetőségek kihasználása
Segítőkész javaslatot ad, nemcsak kritizál
5. Fegyelmezés. Tanórai, szabadidős tevékenység során, szünetekben.
Ügyeleti munka
Szabályok ismerete, betartása
Órakezdés, órabefejezés
Ügyeleti munka
Határidők betartása
Naplók, anyakönyvek, ellenőrzők, bizonyítványok, fejlesztési tervek, tanmenetek (megléte, tartalma, külalakja, naprakészsége)
Túlórák, helyettesítések vállalása, teljesítése
Terhelhetőség. A kötelezően (munkaköri leíráson) kívül is vállal feladatokat:
- helyettesítések
- osztályfőnöki munka
- iskolai megbízatások
- bemutató órák nyílt napok tartása, belső képzések
- továbbképzéseken, továbbtanuláson való részvétel
- mérési-értékelési rendszer működtetése
Reakcióidő
Empátia
Tolerancia
Érzelmek és indulatok kezelése
A konfliktusokat megoldja, vagy éppen előidézi azokat
Kezdeményezőkészség
Nyitottság
A vezetői és a pedagógus munkakörben foglalkoztatottak teljesítményértékelésének egyik legfontosabb szempontja a kulcskompetencia és az alapkészségek tanórákon történő fejlesztése. Mérési – értékelési rendszer működtetése, a tanulók diagnosztikus méréseken, értékelésen alapuló egyéni és csoportos fejlesztése. A tevékenység dokumentálása, az iskolai feladatbank gazdagítása.
A pedagógus munkakörben foglalkoztatottak teljesítményértékelésének nyomtatványai:
I. A nevelő-oktató munka dokumentációjának értékelő lapja
II. Értékelő lap tanóra/foglalkozás látogatásáról
III. Szempontsor a tanítói/tanári év végi beszámolóhoz
IV. Tanulói/szülői kérdőív
V. Pedagógus önértékelése
VI. Vezetői összesítő
VII. Pedagógus teljesítményértékelésének összegzése
A folyamat szabályozása megegyezik az elsősorban vezetői feladatokat ellátó munkatársakéval.
A pedagógus munkakörben foglalkoztatottak teljesítményértékelése ld. 5. számú melléklet
6. ORSZÁGOS KOMPETENCIAMÉRÉS ÉS ÉRTÉKELÉS
A minőségirányítási program végrehajtása során figyelembe kell venni az országos mérés és értékelés eredményeit, figyelembe véve a tanulók egyéni fejlődését és az egyes osztályok teljesítményét.
Az országos kompetenciamérések eredményei minősítik majd az intézményekben folyó szakmai munkát. Ország-világ látni fogja az intézményi átlagokat, s elkezdődnek az iskolák közötti összehasonlítások. Kialakulnak egy-egy településen belüli rangsorok, és a szülők dilemmája, melyet választás követ, megpecsételheti egy-egy iskola sorsát.
Az országos kompetenciamérés eljárásrendje:
Intézkedési terv készítése Kt. 99.§(7) bekövetkezése esetén
Ez esetben a következő intézkedési tervet alkalmazzuk:
Probléma: Az országos kompetencia mérések során az iskola a jogszabályban meghatározott minimum alatt teljesített
Sikerkritérium: A jogszabályban meghatározott minimumszint teljesítése
Humán: érintett tanítók, szaktanárok, osztályfőnökök, mérés-értékelés szakember, számítástechnikus
Dologi: Mérőeszköz és iskolai adatfeldolgozó szoftver (OKÉV), számítógép
Ssz. |
Tevékenységek/feladatok |
Módszer |
Határidő |
Felelős |
1. |
Adatfeldolgozás minden tanulóra vonatkozóan |
Adatfeldolgozó szoftver segítségével (OKÉV) |
3 héten belül |
Érintett tanítók, szaktanárok, számítástechnikus |
2. |
Az adatok elemzése |
Teljesítmények kimutatása Ø Osztályok teljesítménye
Ø
Egyéni
teljesítmények |
||
3. |
Az alulteljesítés okainak feltárása |
|
2 héten belül |
Érintett tanítók, szaktanárok, számítástechnikus, |
|
Ø
Háttértényezők
vizsgálata |
Attitűdvizsgálat, induktív gondolkodás mérése, olvasási képességek mérése, stb. Kérdőív |
||
Ø Pedagógusok módszertani kultúrájának vizsgálata |
Eredményesség, hozzáadott érték, képességfejlesztés, stb. |
Ssz. |
Tevékenységek/feladatok |
Módszer |
Határidő |
Felelős |
|
Ø Egyéb okok feltárása |
- Pedagógusok távolléte miatti helyettesítések, pedagógusváltás, betegség, stb. - Alkalmazott tankönyvek, szemléltetések - Motiválás |
|
osztályfőnökök |
4. |
A feltárt okok elemzése |
Összehasonlító vizsgálat a tanulói teljesítménnyel |
1 héten belül |
Osztályfőnökök, érintett pedagógusok |
5. |
Fejlesztési terv készítése |
|
|
|
|
Ø Tanulókra vonatkozóan |
Tantárgyanként, osztályonként tanulókra lebontva az elemzések tapasztalatai alapján |
3 héten belül |
Érintett tanítók, szaktanárok, intézményvezetők |
|
Ø Pedagógusokra vonatkozóan |
Alkalmazott módszerek, feladatok, tankönyvek, motiválás, tanulói képességek fejlesztése, tanulói munkáltatás, felzárkóztatás, stb. |
||
|
Ø Egyéb területek |
A feltárt okoknak megfelelő intézkedés meghozatala |
||
6. |
A szülők tájékoztatása a fejlesztési tervekről |
Fejlesztési tervek tartalma, együttműködés, szülők bevonása a fejlesztési tervek végrehajtásába |
1 héten belül |
osztályfőnökök |
7. |
A fejlesztési tervek megküldése a fenntartónak |
Iktatott anyag /dokumentálás |
1 héten belül |
intézményvezető |
8. |
A fenntartó által jóváhagyott intézkedési terv végrehajtása |
Beépítése az éves iskolai munkatervbe |
A jóváhagyást követően azonnal |
igazgató, érintett pedagógusok |
A szülők tájékoztatása az OM mérést követően.
A 2007/2008-as tanévben Fejlesztési intézkedési terv készült, melynek szellemében innovációs folyamat indult meg az intézményben. Fejlődés a 2008/2009-es tanévben várható.
A Fejlesztési intézkedési terv iskolánk fejlesztési tevékenységét nagy részben meghatározó dokumentum.
Fejlesztési intézkedési terv ld. 1. számú melléklet
Az IMIP értékelés tulajdonképpen az intézmény céljainak összehasonlítását jelenti az intézmény tevékenységének eredményeivel. A minőségfejlesztés megvalósításához feltárjuk, hogy az iskola milyen eredményeket ért el az iskolai élet egyes területein, és ezeket összevetjük a pedagógiai és a minőségirányítási programokban megfogalmazott célokkal, valamint azzal, hogy az elért eredmények hogyan alakultak az előző tanévhez képest.
A nevelőtestület a szülői szervezet (közösség) véleményének kikérésével évente értékeli az intézményi minőségirányítási program végrehajtását.
A tanévzáró értekezlet az értékelést szolgálja, hiszen a nevelőtestület minden tanév végén értékeli az intézmény nevelő és oktató munkáját, a minőségirányítási program végrehajtását, az országos mérés, értékelés eredményeit.
A nevelőtestületi értekezletre meghívjuk a szülői közösség képviselőit. A gyermekek, tanulók nagyobb csoportját érintő bármely kérdés tárgyalásakor a szülői szervezet képviselője tanácskozási joggal részt vehet a nevelőtestület értekezletein. Véleményt nyilváníthat az iskola működésével kapcsolatos valamennyi kérdésben.
Az értékelés (jelentés) szempontjai:
ü Az intézményvezetés tevékenységének értékelése
ü Az iskola működését jellemző legfontosabb adatok
ü A nevelő és oktató munka feltételeinek alakulása
ü A tanítási-tanulási folyamat eredményességének mutatói
ü Személyiségfejlesztéssel, közösségfejlesztéssel kapcsolatos nevelő tevékenység jellemzői
ü Az iskolaközösség, a diákönkormányzat fejlesztése
ü Osztályközösségek, egyének helyzete
ü Gyermek-és ifjúságvédelmi tevékenység jellemzői
ü A pedagógusok felkészültsége, nevelő és oktató munkája
ü Az országos mérés, belső mérés-értékelés eredményeit
Az országos mérés, értékelés eredményeinek értékelésekor figyelembe kell venni a tanulók egyéni fejlődését, valamint az egyes osztályok teljesítményét.
A jelentés elkészülte után azt a fenntartónak papíron és elektronikus úton is megküldjük.
Első alkalommal a 2008/2009. évet kell értékelnie a közoktatási intézményeknek.
Az értékelés alapján olyan intézkedéseket kell kidolgozni, melyek segítségével az intézmény szakmai célkitűzései és az intézmény tényleges működése, szakmai eredményei közelítenek egymáshoz.
Az intézményvezető feladata, hogy a nevelőtestület és a szülő szervezet (közösség) értékelését és a javasolt intézkedéseket megküldje a fenntartónak.
A javasolt intézkedések a fenntartó jóváhagyásával válnak érvényessé.
8. A MINŐSÉGIRÁNYÍTÁSI PROGRAM NYILVÁNOSSÁGA
A minőségirányítási programot nyilvánosságra kell hozni.
A keletkezett adatokat az intézmény Iratkezelési szabályzatában rögzítettek szerint meg kell őrizni.
A minőségirányítási program teljes dokumentációja megtalálható
- intézményvezetőnél,
- az intézmény könyvtárában, valamint
- az iskola honlapján.
A Városi Általános Iskola Minőségirányítási Munkacsoportja és Nevelőtestülete alkotó tevékenységének eredménye ez az Intézményi Minőségirányítási Program.
Minőségirányítási Programunk is biztosíték arra, hogy tanulóinknak egy életre szóló útravalót szeretnénk adni. Célunk, hogy legyenek képesek önálló ismeretszerzésre, élethosszig tartó tanuláshoz szükséges szövegértéssel, gondolkodási képességekkel rendelkezzenek, hiszen csak a stabil tudásra lehet a későbbiekben építkezni.
Szeretnénk olyan tanulókat nevelni, akik szeretik és védik a természetet, megbízhatóak, gyakorlatiasak, kreatívak, kudarctűrők és elfogadják a másságot.
Iskolánk szakmai kiválóságra és személyiségfejlesztésre törekszik odafigyelő, serkentő környezet megteremtésével, ahol minden egyes diák képességei szerint a legtöbbet tudja kihozni magából.
Tevékenységünk eredményessége érdekében igyekszünk megteremteni a lehető legjobb kapcsolatot partnereinkkel.
Munkánkat az vezérli, hogy nem a tantárgyakat, hanem a gyermekeket tanítjuk. Készségeiket, képességeiket, kompetenciáikat fejlesztjük, különös tekintettel a szövegértés és matematika kompetenciára.
Tisztában vagyunk társadalmi felelősségünkkel, ezért minden pedagógustól, munkatárstól elvárjuk, hogy törekedjék fejlődésre, a kiválóságra és a minőségre.
Összegzésként Szent Ignác szavait idézem:
„Akkor jó a tanítás, ha az ember úgy is tesz, ahogy beszél.”
Ezen gondolatokkal ajánlom a Városi Általános Iskola Minőségirányítási Programját elfogadásra.
Gyál, 2008. február 15.
Juhász Ida
igazgató
10. ÉRVÉNYESSÉGI RENDELKEZÉSEK
Jelen Intézményi Minőségirányítási Program 2008. ………lép hatályba és visszavonásig érvényes.
Az Intézményi Minőségirányítási Program tervszerű felülvizsgálatát kétévenként kell elvégezni, valamint az igazgató bármikor elrendelheti.
Első felülvizsgálat időpontja: 2010. augusztus 31.
A felülvizsgálat során ellenőrizzük a megfelelőséget és rendszerünk működésének hatásosságát.
A felülvizsgálat alapján elhatározott intézkedéseket minőségügyi feljegyzésekben dokumentáljuk.
A feljegyzés rögzíti:
ü a megállapított eltéréseket,
ü a helyesbítő intézkedéseket,
ü az intézkedés végrehajtásáért felelősöket és a
ü határidőket.
Módosításra akkor kerülhet sor, ha azt a nevelőtestület kétharmados többséggel indítványozza. Módosítása során az elfogadásra érvényes eljárási szabályok az irányadók.
A Városi Általános Iskola Intézményi Minőségirányítási Programját elfogadta:
a Városi Általános Iskola Alkalmazotti Közössége a 2008. ….
alkalmazotti értekezletén
a ………. számú Határozatával.
Gyál, 2008. ……………………
Juhász Ida
igazgató
Egyetértését nyilvánította:
a Diákönkormányzat képviseletében
Reegn Frigyesné
DÖK vezető
a Szülői Munkaközösség képviseletében
SZMK elnök
A Városi Általános Iskola Intézményi Minőségirányítási Programját jóváhagyta :
Gyál Város Önkormányzatának Képviselőtestülete i ülésén számú határozatával.
Gyál, 2008.
11. A VÁROSI ÁLTALÁNOS ISKOLA ALKALMAZOTTI KÖZÖSSÉGÉNEK ……SZ. HATÁROZATA AZ IMIP ELFOGADÁSÁRÓL
1. A Városi Általános Iskola Alkalmazotti Közössége az intézmény Minőségirányítási Programját jelen határozatával elfogadja.
3. Az Intézményi Minőségirányítási Programot kétévente, első alkalommal 2010. augusztus 31-éig kell felülvizsgálni.
Felelős : Juhász Ida
igazgató
Határidő :
Előterjesztésre: 2008. március 31.
Megvalósításra: az elfogadástól folyamatosan
Fejlesztési intézkedési terv / 1. számú melléklet
Fejlesztési intézkedési terv / 2. számú melléklet
Fejlesztési intézkedési terv / 3. számú melléklet
Fejlesztési intézkedési terv / 4. számú melléklet
Fejlesztési intézkedési terv / 5. számú melléklet
Fejlesztési intézkedési terv / 6/A számú melléklet
Fejlesztési intézkedési terv / 6/B számú melléklet
2/A. számú melléklet: Partneri igényfelmérés szabályozása - Közvetlen partnereink
2/B. számú melléklet: Közvetett partnereink
3/B. számú melléklet: Közvetett partner
4. sz. melléklet Elsősorban vezetői feladatokat ellátók teljesítményértékelése
5. sz. melléklet Pedagógus munkakörben foglalkoztatottak teljesítményértékelése
1. számú
melléklet
A Kossuth Lajos Általános Iskola 8. osztályos tanulói a 2006. évi országos kompetenciamérésen szövegértésből és a matematikai készségek területén az elvárt szint alatt teljesítettek. Teljesítményük sem az országos, sem a városi átlagot nem érte el.
Az elvárt szint alatti teljesítményérték miatt szükséges és kívánatos az eredményesség növelése, a folyamatok szabályozása.
A Városi Általános Iskolában jelenleg 538 diák tanul, közülük 52 sajátos nevelési igényű. Az ő oktatásuk, nevelésük nappali rendszerben az iskola telephelyén folyik.
A hátrányos helyzetűek száma 193, ebből halmozottan hátrányos helyzetű 88 gyermek. A veszélyeztetett tanulók száma 245. Ez a teljes tanulólétszám 46%-a.
A hozzánk járó gyermekek nagy része szociális és műveltségbeli hátránnyal küzd, a tanulók között jelentős neveltségi szintkülönbség mutatkozik. Sok köztük a magatartási és egyéb zavarral küzdő, tanulásban akadályozott gyermek.
Az okév-mérések elemzéseiből az is kiderült, hogy az iskolában rendszeresen végzünk méréseket, de nem azt mérjük, mint az országos kompetenciamérés. Nem minden tantárgy anyagába épül be a szövegértés, a matematikai készségek és a problémamegoldó gondolkodás fejlesztése. Iskolánkban, mint az oktatási intézményekben általában, nincsenek előzmények a kompetenciamérés gyakorlatára. Hiányos a tudatos egyéni és csoportos fejlesztés, nincsenek fejlesztési tervek és nyomon követési rendszer.
A fenti eredmény iskolánk nevelőtestületét arra késztette, hogy a mérési eredmények értelmezése után helyzetelemzést végezzen, próbálja a gyenge teljesítmény okait feltárni, és az eredményesség növelése érdekében az intézmény minőségirányítási programját továbbfejlessze.
Az Intézményi Minőségirányítási Programunkat áttekintettük, majd tovább fejlesztettük
Az IMIP célokban kiemeltük a kompetencia alapú mérést-értékelést. (Intézményszintű minőségcélok)
Intézményünk Pedagógiai Programjában több helyen is megjelenik a kompetenciafejlesztés, a kompetencia alapú oktatás, a differenciált fejlesztés, valamint a lemorzsolódás megakadályozása.
A fejlesztési terv elkészítése és az innovációs folyamatok elindítása a 2007/2008. tanévben történik, leadásának határideje a fenntartó felé 2008. március 31. Felelőse az intézmény igazgatója.
A fenntartó által elnyert pályázat jóvoltából (pályázat a 17/2007. OKM rendelet a minőségbiztosítás, mérés, értékelés, ellenőrzés támogatás elnyerésére) az intézményi fejlesztési terv elkészítése és az innovációs folyamat elindítása során Répás Lászlóné közoktatási, pedagógiai értékelési szakértő kolléga segítségét élvezhetjük.
Az eredményességet növelő feladatok az intézményben három szinten jelentkeznek:
2. 1. Iskolai szintű feladatok
ü a megvalósításhoz szükséges erőforrások és szervezet keretek biztosítása
ü belső szakmai párbeszéd kereteinek megteremtése
ü helyzetelemzés, kudarcok okainak keresése
ü munkaközösség-vezetők hatáskörének bővítése, kompetencia munkacsoport megalakítása projektfelelősökkel, a tantestület tagjainak bevonása
ü a pedagógusok munkaköri leírásainak módosítása a kompetenciafejlesztés szellemében
ü iskolai szintű mérési-értékelési rendszer kidolgozása és működtetése az országos mérések szemléletének megfelelően
ü a belső mérésekhez feladatbank létrehozása
ü az iskolavezetés ellenőrzési tevékenységének módosítása a kompetenciafejlesztés szellemében (óralátogatások szempontsorai között prioritást kap)
ü a pedagógusok és a tanulók motiválása, érdekeltté tétele az országos kompetenciamérésekre való ráhangolásra
ü ösztönző rendszer kidolgozása
ü szakértő biztosítása a pedagógusok szakmai munkájához
ü szakmai továbbképzések biztosítása
ü nem szakrendszerű oktatás bevezetése felmenő rendszerben 5. és 6. évfolyamon a pedagógiai programban meghatározott tantárgyakban és %-ban
2. 2. Munkaközösségi szintű feladatok:
ü a fejlesztésekhez szükséges intézkedési tervek készítése
ü helyi tanterv felülvizsgálata a kompetenciafejlesztés szempontjából
ü tankönyv és taneszköz választás felülvizsgálata a kompetenciafejlesztés eredményessége céljából
ü osztályokra/tanulócsoportokra szabott tantárgyi tanmenetek készítése, amelyek középpontba állítják az alapkészségek fejlesztését
ü iskolai mérési-értékelési rendszer működtetése
ü egyéni és csoportos fejlesztési tervek készítése
ü egymástól tanulás lehetőségének biztosítása, bemutatók, tréningek szervezése, továbbképzéseken szerzett tudás átadása
2. 3. Egyéni szintű feladatok:
ü fejlesztési irányok meghatározása
ü az alapképességekre vonatkozó tantárgyi fejlesztési tervek összeállítása
ü a fejlesztésre adott tanórák hatékonyabb felhasználása az egyéni képességfejlesztésre
ü differenciált képességfejlesztés egyéni és csoportos fejlesztési tervek alapján
ü a tanulói önértékelés fejlesztése a teljesítmények pozitív irányú elmozdulása érdekében
Az iskolai, munkaközösségi és egyéni szintű feladatsorhoz a 2007/2008-as tanévben intézkedési tervek készülnek, amelyekben megfogalmazásra kerülnek a tevékenységek, célfeladatok, sikerkritériumok, felelősök, határidők.
A folyamatok intézményi felelőse Kovácsné Mizser Andrea. A tevékenységet a minőségirányítási csoport tagjai koordinálják.
A kompetenciamérések eredményeinek javítása érdekében 2007 novemberében három munkacsoportot hoztunk létre. Mindhárom munkacsoport fő célja az, hogy az iskola tanulói az országos kompetenciaméréseken ne az elvárt szint alatt teljesítsenek.
A mérés-értékelés munkacsoport célja, hogy az iskolai mérések és mérőeszközök legyenek összhangban a kompetencia alapú oktatással és az országos mérések feladattípusaival.
Feladata:
ü az 1-8. évfolyam mérési-értékelési tervének kidolgozása, a diagnosztikus vizsgálatok megtervezése
ü az iskolai mérési-értékelési terv 2007/2008-as tanévtől történő elindítása, és 2008. szeptember 1-jétől ennek folyamatos működtetése
ü az iskolai mérés-értékelés eljárásrendjének kidolgozása
ü a mérési eredmények dokumentálása
ü feladatbank létrehozására intézkedési terv készítése
A mérés-értékelés csoport vezetője a 2007/2008-as tanévben Kovácsné Mizser Andrea, tagjai mind az öt munkaközösségből egy-egy fő.
A módszertani munkacsoport fő célja a tantestület módszertani kultúrájának fejlesztése.
Feladata:
ü a kollégák meglévő képesítéseinek számba vétele, belső tapasztalatátadások lehetősségeinek feltérképezése
ü belső képzések szervezése évente két alkalommal
ü ötletbörzék, óralátogatások, bemutató órák szervezése
ü szakirodalom gyűjtése, szakirodalmi háttér biztosítása
ü eljárásrend készítése tevékenységéről, a munka dokumentálása
A módszertani munkacsoport vezetője a 2007/2008-as tanévben Asztalos Józsefné, tagjai mind az öt munkaközösségből egy-egy fő.
A fejlesztési munkacsoport fő célja, hogy alakuljon ki egységes működési és dokumentációs rendszer az egyéni fejlesztések nyomon követésére és értékelésére.
Feladata:
ü a mérések utáni megbeszéléseken meghatározza a további tennivalókat
ü közreműködik a fejlesztési tervek elkészítésében
ü fejlesztési tevékenység eljárásrendjét elkészíti
ü a fejlesztéseket dokumentálja
A fejlesztési csoport felelőse a 2007/2008-as tanévben Világos Anikó, tagjai mind az öt munkaközösségből egy-egy fő.
A munkacsoportok tevékenységükről 2007. december 1-jéig eljárásrendet készítenek, munkájukat folyamatosan dokumentálják, az elkészült dokumentumokat az igazgatónak bemutatják.
Nevelőtestületünk két fontos kompetenciaterület fejlesztésére fókuszál, szövegértés és matematika. Teszi ezt egyrészt azért, mert az országos mérések alkalmával is ezeket a területeket vizsgálják, másrészt azért, mert kulcsfontosságú a gyerekek továbbtanulása, a hétköznapi életben való helytállása, szocializációja szempontjából. Az információelemzés, önálló ismeretszerzés és képesség az élethosszig tartó tanulásra megnöveli gyermekeink esélyét a munkaerőpiacon, és elősegíti boldogulásukat.
Az alacsony motivációs index és az oktató-nevelő munka tapasztalatai azt bizonyítják, hogy e területen is van javítanivaló.
A gyenge eredmények sokszor a figyelmetlen munkának köszönhetők. A tanulók figyelmének vizsgálatával és a figyelem fejlesztésével a teljesítmény növelhető.
Célunk: Az OKÉV-mérések eredményét az átlaghoz közelíteni, majd azt elérni.
A kompetenciaméréseken való eredményes megfelelés céljából a 2007/2008-as tanévben a következő intézkedéseket valósítottuk meg.
4. 1. Iskolai mérési-értékelési rend kidolgozása az országos mérések szemléletének megfelelően
Cél:
ü bemeneti mérésekkel a tanulók képesség és tudásszintjének meghatározása diagnosztikus céllal
ü a fejlesztendő területek feltárása, a fejlesztés eredményességének vizsgálata
ü kimeneti mérések a hozzáadott érték meghatározásához
ü prevenció, a belső mérésekkel az országos mérésekre felkészíteni a tanulókat
ü az országos mérések beillesztése az iskolai mérési-értékelési rendszerbe
Felelős: MÉCS- vezetője
Határidő: 2007. november 15.
Elvárt eredmény: a mérési- értékelési rend elkészül
Iskolai mérési-értékelési rend ld. 2. számú melléklet.
4. 2. Intézkedési terv készítése intézményi feladatbank létrehozására
Cél:
ü mérőlapok összegyűjtése és készítése a belső mérésekhez és a tanulók fejlesztéséhez
ü a mérőlapok könyvtárazása írásos illetve elektronikus formában
Felelős: MÉCS- vezetője
Határidő: 2007. december 1.
Elvárt eredmény: az intézkedési terv elkészül
Feladatbank létrehozásának intézkedési terve ld. 3. számú melléklet.
4. 3. A tankönyvválasztás szempontjainak meghatározása
Cél:
Olyan tankönyvek kiválasztása, amelyek középpontba állítják a kompetenciafejlesztést, az alapkészségek fejlesztését
A tankönyvpiacon széles választékban állnak rendelkezésre különféle kiadók tankönyvei, taneszközei. E kiadványok minősége, tartóssága, kompetenciafejlesztés céljából való felhasználhatósága széles skálán mozog. A tankönyv használhatósága szempontjából alapfeltétel:
ü az életkori sajátosságoknak megfelelő, az egymásra épülő fogalom- és feladatrendszer,
ü az emészthető mennyiségű ismeretanyag,
ü a tanulók olvasási képességeit és előzetes tudását figyelembe vevő szövegezés,
ü valamint a tankönyvi ábraanyag sokoldalú felhasználása az ismeretek közvetítésében.
Ha a szöveg nehezen vagy csak alig érthető a tanulók számára, akkor a tankönyv akkor is használhatatlan, ha egyéb tekintetben a legkorszerűbb tanulás-módszertani elveket alkalmazza.
A Tankönyvkutató Intézet kutatási eredményeit felhasználva gyűjtöttük össze a tankönyvek kiválasztásának lehetséges szempontjait, és határoztuk meg a legfontosabb szempontokat, melynek alapján felülvizsgáltuk a használatban lévő tankönyveket.
Felelős: tankönyvfelelős
Határidő: 2008. január 15.
Elvárt eredmény: a tankönyvválasztás szempontjainak áttekintése
A tankönyvválasztás szempontjai ld. 4. számú melléklet.
4. 4. A mérés-értékelés eljárásrendjének kidolgozása
Cél:
ü a tevékenységek pontosítása a mérések előtt, alatt, után
ü a dokumentumok kezelésének szabályozása
Felelős: MÉCS- vezetője
Határidő: 2007. december 20.
Elvárt eredmény: az eljárásrend elkészül
A mérés-értékelés eljárásrendje ld. 5. számú melléklet.
4. 5. A módszertani munkacsoport intézkedési tervének, eljárásrendjének kidolgozása
Cél:
ü a pedagógusok módszertani kultúrájának fejlesztése,
ü a módszertani megújulást szolgáló folyamatok szabályozása
Felelős: módszertani csoport vezetője
Határidő: 2008. február 1.
Elvárt eredmény: az intézkedési terv elkészül
A módszertani munkacsoport intézkedési terve ld. 6. számú melléklet.
4. 6. A tanulói fejlesztések eljárásrendjének kidolgozása
Cél:
ü a diagnosztikus mérések és értékelés után a fejlesztések szabályozása
ü képességszintek és tudásszintek meghatározása, amelyek alapján egyéni és kiscsoportos fejlesztések indulnak
ü fejlesztés idejének szabályozása, visszamérések rendjének meghatározása
ü a dokumentumok kezelésének szabályozása
Felelős: fejlesztési csoport vezetője
Határidő: 2007. december 20.
Elvárt eredmény: az eljárásrend elkészül
A fejlesztési csoport intézkedési terve, a fejlesztési tevékenységek eljárásrendje ld. 7. számú melléklet
Cél:
ü a minőségi célok áttekintése, kiegészítése
ü az intézményvezetés szerepének, felelősségének kiegészítése
ü a folyamatszabályozások korrekciója
ü a belső kommunikációs rendszer korrekciója
ü a teljesítményértékelési szempontok kiegészítése
ü az intézményi önértékelés területeinek kiegészítése
ü a partnerkapcsolatok korrekciója a kompetenciafejlesztés szellemében
Felelős: MÉCS -vezetője
Határidő: 2008. február 15.
Elvárt eredmény: a módosított IMIP elkészül
4. 8. Az intézményvezetők és a pedagógusok munkaköri leírásának módosítása
Cél:
ü a kompetenciafejlesztéssel kapcsolatos feladatok és elvárások megfogalmazása.
Felelős: intézményvezető
Határidő: 2008. február 29.
Elvárt eredmény: a módosított dokumentumok elkészülnek
4. 9. Pedagógusok együttműködésének szabályozása
Cél:
ü együttműködési formák bővítése
ü együttműködés rendjének meghatározása
Felelős: intézményvezető
Határidő: 2008. február 29.
Elvárt eredmény: együttműködési kultúra fejlődik
5. A fejlesztési intézkedési terv által elvárt eredmények
A fejlesztési intézkedési terv elkészítésével fő célunk, hogy az intézmény kompetenciamutatói az előző évhez viszonyítva pozitív előrelépést mutatnak, tanulóink az elvárt szintet elérik.
ü A pedagógusok felkészültebbek lesznek a mérés-értékelés területén, minden lehetőséget megragadnak tanóráikon a kulcskompetenciák fejlesztésére.
ü Az innovatív pedagógusok belső képzéseken, órabemutatókon, adják át ismereteiket a kollégáknak a módszertani kultúra színesedése érdekében.
ü Az iskolai feladatbank gazdag eszköztára a képességfejlesztő tevékenységnek, diagnosztikus méréseknek. Mérési feladatbank áll rendelkezésre tantárgyanként, minden tantárgyi mérésben megjelenik az értő olvasás és bizonyos szintű matematikai kompetenciák mérése.
ü A feladatbank létrehozásával kompetenciák mérésére alkalmas mérőeszközök állnak a pedagógusok rendelkezésére.
ü Tudatos a csoportos és az egyéni fejlesztés. Fejlesztési tervek és nyomon követési rendszer készül, amelyeket a pedagógusok tudnak értelmezni és használni.
Az Okév-mérések eredményei akkor is változnak, ha a fejlesztéshez szükséges személyi és tárgyi feltételek javulnak.
Az egyéni foglalkozások, fejlesztések, felzárkóztatások további 1 fő fejlesztőpedagógust igényelnek. Gyermekeink lelki, mentális sérülései, szociális gondjai, az ingerszegény otthoni környezet miatt 1 fő pszichológus állandó munkájára lenne szükség.
Tárgyi feltételeink javítása is szükséges:
ü a fejlesztő foglalkozásokra alkalmas helyiség biztosítása az iskolában,
ü a gyerekek életkori sajátosságainak megfelelő berendezés,
ü lehetőség a szakirodalom bővítésére,
ü megfelelő és szükséges oktató és fejlesztő eszközök,
ü fénymásolási lehetőség,
ü számítógéppark bővítése.
A fejlesztési terv elkészítése és céljainak elérése komoly kihívást jelent minden oktatási intézmény számára. Egy hagyományosan tartalomvezérelt oktatási rendszerben kell működtetni a kompetenciaalapú gyakorlatot, erősíteni a tantárgyközi szemléletet egy tantárgyközpontú gyakorlatban. Egy szélsőségesen szelektív iskolarendszerben kell befogadó iskolamodellt megvalósítani, ahol tanárközpontú módszertani környezetben tanulóközpontú, differenciált módszerekkel kell dolgozni.
Fejlesztési intézkedési terv / 1. számú melléklet
VÁROSI ÁLTALÁNOS ISKOLA
1-8. évfolyam mérési-értékelési rendszere
Diagnosztikus vizsgálatok
Mérési-értékelési célfeladat |
Mérésmód |
Idő |
Sikerkritérium |
Felelős |
Nyilvánosság, dokumentáció Fejlesztések kijelölése |
Ellenőrzés |
Bemenet mérések -Kulcskompetenciák -Alapkészségek állapota |
DIFER Írásmozgás koordináció Beszéd-hanghallás Relációs szókincs Elemi számolási készség Tapasztalati következtetés
|
November |
A mérés elvégzése, dokumentálása |
Az első évfolyam tanítói |
Szóban, írásban, munkaközösségi megbeszélésen |
Munkaközösség vezető Igazgató |
A tanulók állóképességének vizsgálata 11/1994 MKM rendelet 2.§ (2) g’) |
A testnevelők által összeállított feladatok elvégzése |
November |
Az előző méréshez viszonyított 5%-nyi fejlődés |
Testnevelést tanítók. Az iskola is összeállíthat feladatsort a méréshez (felsősöknek Cooper Teszt)
|
Szóban és írásban táblázat formátumban |
Munkaközösség vezető |
3. 5. 7. évfolyamokon a tanulók figyelmének vizsgálata a tanulás tanulásához
|
Tesztlap |
November |
A mérés megtörténte, a fejlesztés kijelölése |
Osztályfőnökök, napközis nevelők |
A mérés megtörténte, a fejlesztés kijelölése |
Igazgató |
A tanulócsoportok társas kapcsolatainak, szerkezetének megismerése (szociometria) 5. osztály |
Írásos interjú |
November |
A mérés megtörténte, a közösségekre bontott fejlesztés kijelölése, meghatározás az elemzés alapján |
Osztályfőnöki munkaközösség Osztályfőnökök, napközis nevelők
|
Szóban, írásban, nevelőtestületi értekezleten |
Igazgató |
Szövegértő olvasás mérése 8. évfolyam |
Tesztlap (Központi felvételi feladatlap) |
Január |
A mérés megtörténte, értékelése, elemzése |
A mérést, értékelést a munkaközösség vezetők által kijelölt szaktanárok végzik a munkaközösség vezetők által meghatározott iránymutatás szerint |
Szóban, írásban, munkaközösségi megbeszélésen és nevelőtestületi értekezleten |
Igazgató |
Matematika- belső mérés 8. évfolyam |
Tesztlap (Központi felvételi feladatlap) |
Január |
A mérés megtörténte, értékelése, elemzése |
A mérést, értékelést a munkaközösség vezetők által kijelölt szaktanárok végzik a munkaközösség vezetők által meghatározott iránymutatás szerint |
Szóban, írásban, munkaközösségi megbeszélésen és nevelőtestületi értekezleten |
Igazgató |
Funkcionális helyesírás vizsgálata 2. évfolyam 4. évfolyam |
Szépirodalmi szövegen /mese/ Ismeretterjesztő szövegen |
Február |
Az elemzés megtörténte |
Munkaközösség vezető |
Szóban, írásban, munkaközösségi megbeszélésen és nevelőtestületi értekezleten |
Igazgató |
Íráskép vizsgálata 2. évfolyam 3. évfolyam |
Szépirodalmi szövegen /mese/ Ismeretterjesztő szövegen Szempontsort a munkaközösségek határozzák meg |
Február |
Az elemzés megtörténte |
Munkaközösség vezető |
Szóban, írásban, munkaközösségi megbeszélésen és nevelőtestületi értekezleten |
Igazgató |
Erkölcsi arculat vizsgálata 3. évfolyamon 7. évfolyamon
|
Tesztlap (forrás: Kósáné Ormai Vera: A mi iskolánk) |
Március |
A mérés megtörténte, a fejlesztés kijelölése |
Osztályfőnöki munkaközösség Osztályfőnökök, napközis nevelők |
A mérés megtörténte, a fejlesztés kijelölése |
Igazgató |
Motiváció vizsgálata 7. évfolyam |
Tesztlap |
Március |
A mérés megtörténte, a fejlesztés kijelölése |
Osztályfőnöki munkaközösség Osztályfőnökök, napközis nevelők |
A mérés megtörténte, a fejlesztés kijelölése |
Igazgató |
Szövegértő olvasás mérése
4. évfolyam
6. évfolyam
|
Szépirodalmi szöveg/mese/ feldolgozása. Ismeretterjesztő szöveg feldolgozása |
Március
Március
|
A mérés megtörténte, értékelés, elemzés |
Munkaközösség vezetők Osztálytanítók és szaktanárok A mérést, értékelést a munkaközösség vezetők által kijelölt szaktanárok végzik a munkaközösség vezetők által meghatározott iránymutatás szerint |
Szóban, írásban, munkaközösségi megbeszélésen és nevelőtestületi értekezleten |
Igazgató |
Számolási készség vizsgálata 4. évfolyam Írásbeli műveletek 1000-es számkörben (összeadás, kivonás, szorzás, osztás) Matematika – belső mérés Gondolkodási képesség vizsgálata 4. évfolyam 6. évfolyam
|
Tesztlap (OKÉV mérés feladatai) |
Március |
A mérés megtörténte. |
Munkaközösség vezető Osztálytanítók és szaktanárok A mérést, értékelést a munkaközösség vezetők által kijelölt szaktanárok végzik a munkaközösség vezetők által meghatározott iránymutatás szerint
|
Szóban, írásban, munkaközösségi megbeszélésen és nevelőtestületi értekezleten |
Igazgató |
Kimenet mérések -Kulcskompetenciák -Alapkészségek állapota |
DIFER Írásmozgás koordináció Beszéd-hanghallás Relációs szókincs Elemi számolási készség Tapasztalati következtetés
|
Március |
A mérés elvégzése, dokumentálása |
Az első évfolyam tanítói |
Szóban, írásban, munkaközösségi megbeszélésen |
Munkaközösség vezető Igazgató |
OKÉV- mérés 4. évfolyam 6. évfolyam 8. évfolyam |
Kompetenciamérés feladatai |
Május – OKÉV mérés által meghatározott időpontban |
A mérés megtörténte. Az országos átlag elérése |
Munkaközösség vezetők Osztálytanítók és szaktanárok A mérést, értékelést a munkaközösség vezetők által kijelölt szaktanárok végzik a munkaközösség vezetők által meghatározott iránymutatás szerint |
Szóban, írásban, munkaközösségi megbeszélésen és nevelőtestületi értekezleten |
Igazgató |
Minimum mérések Matematika Magyar Környezetismeret |
Tesztlap |
Május |
55 +/- 10%
|
Érintett osztályfőnök és munkaközösség vezető |
Írásban: Szülő, tanuló, pedagógus |
Igazgató helyettes |
Szövegértő olvasás mérése
2. évfolyam
3. évfolyam
5. évfolyam
7. évfolyam
|
Szépirodalmi szöveg/mese/ feldolgozása. Ismeretterjesztő szöveg feldolgozása |
Május
Május
Május
Május
|
A mérés megtörténte. |
Munkaközösség vezetők Osztálytanítók és szaktanárok A mérést, értékelést a munkaközösség vezetők által kijelölt szaktanárok végzik a munkaközösség vezetők által meghatározott iránymutatás szerint |
Szóban, írásban, munkaközösségi megbeszélésen és nevelőtestületi értekezleten |
Igazgató |
Számolási készség vizsgálata 2. évfolyam Szorzó és bennfoglaló táblák, összeadás és kivonás 100-as számkörben
|
Tesztlap |
Május |
A mérés megtörténte. |
Munkaközösség vezető |
Szóban, írásban, munkaközösségi megbeszélésen és nevelőtestületi értekezleten |
Igazgató |
Gondolkodási képesség vizsgálata – belső mérés 3. évfolyam 7. évfolyam |
Tesztlap |
Május |
A mérés megtörténte |
Munkaközösség vezetők Osztálytanítók és szaktanárok
|
Szóban, írásban, munkaközösségi megbeszélésen és nevelőtestületi értekezleten |
Igazgató |
Fejlesztési intézkedési terv / 2. számú melléklet
Feladatbank létrehozásának intézkedési terve
Cél: Kompetenciaméréseken való eredményes megfelelés
Feladat
|
Tevékenység |
Határidő |
Sikerkritérium |
Felelős |
Tájékozódás |
A munka menetének tisztázása, cél-és időterv készítése |
November 25-ig |
Pontos feladat meghatározások |
MÉCS-csoport , nevelőtestület |
Kutatás |
Mérőeszközök összegyűjtése a nevelő-oktató munka minden egyes területén való felhasználásra. |
December 15-ig |
Mérőeszközök továbbítása a munkacsoportok felé |
Munkacsoportok vezetői |
Pontosítás |
Az összegyűjtött mérőeszközök feladattípusainak beazonosítása, tudásszintmérő és képességmérő feladatok csoportosítása, értékelésük jellegzetességei |
Január 15-ig |
Összegző jelentés elkészülte |
Munkacsoportok vezetői, MÉCS-csoport vezetője |
Feladatírás |
Típusfeladatok készítése tantárgyanként, értékelési útmutatóval, a kompetenciamérésekkel összhangban |
Február 15-ig |
A feladatok felhasználhatóság szerinti csoportosítása |
1-8.-ig minden tanár, tanító Munkacsoportok vezetői |
Tesztszerkesztés |
A feladatokból A-B-C-D variációban egységes formátumú tesztek készülnek |
Március 10-ig |
A tesztek elkészülte |
Munkacsoportok vezetői |
Könyvtárazás |
A mérőeszközök évfolyamonkénti illetve tantárgyankénti csoportosításban számítógépen és nyomtatott formában elkészültek |
Március 25-ig |
A tesztek az igazgatóhelyettesi irodában elhelyezve |
Munkacsoportok vezetői |
Hiánypótlás |
Az esetleges hiányok feltérképezése, hiányzó mérőeszközök beszerzése |
Március 30-ig |
A hiánypótlás megtörtént |
Igazgató MÉCS-csoport vezetője |
Fejlesztési intézkedési terv / 3. számú melléklet
A tankönyvválasztás szempontjai
Cél: Olyan tankönyvek kiválasztása, amelyek középpontba állítják a kompetenciafejlesztést, az alapkészségek fejlesztését
A tankönyvek használhatóságát, kompetenciafejlesztést lehetővé tevő szempontok a tankönyvek kiválasztásánál:
1. Segítse az ismeretek megértését, alkalmazását, a tanulást.
2. Segítse a problémamegoldó gondolkodás fejlesztését.
3. Segítse a gondolkodási eljárások tanulását.
4. Vegye figyelembe a tanulók olvasási képességét.
5. Vegye figyelembe a tanulók életkori sajátosságait.
6. Támaszkodjon a tanulók előzetes ismereteire, utaljon személyes tapasztalatokra.
7. Vegye figyelembe a tanulók előzetes tudását.
8. A tananyag legyen életkornak megfelelően megfelelő mennyiségű.
9. Épüljön egymásra az elsajátítandó ismeretanyag.
10. Rendelkezzék megfelelő belső tartalommal, legyen strukturált az ismeretanyag.
11. Kapcsolódjék a mindennapi élethez.
12. Legyen kapcsolata más tankönyvekkel.
13. Ne tartalmazzon hosszú körmondatokat.
14. Alkalmazza, de csak megfelelő mennyiségben a szakszavakat.
15. Kerülje az idegen szavak használatát.
16. Alkalmazzon megfelelő mennyiségben főneveket és igéket, fordítson figyelmet azok arányára.
17. Az oldalak legyenek szemléletesek, könnyen áttekinthetők, kerülje a zsúfoltságot.
18. A képanyag mennyisége, minősége és szöveghez viszonyított aránya szolgálja az ismeretelsajátítást. Legyen figyelemfelkeltő, de nem figyelem-elterelő.
19. A képi elemekhez kapcsolódjanak, vagy kapcsolhatók legyenek feladatok.
20. Legyenek benne érzelmi hatást keltő eszközök, neveljen értékekre.
21. Tankönyvcsaládok esetében a lehető legjobban áthidalható legyen a váltás az egyes évfolyamok között.
A tankönyvek felülvizsgálata évente történik meg.
Felelőse az igazgató, a tankönyvfelelős és valamennyi pedagógus.
Fejlesztési intézkedési terv / 4. számú melléklet
A mérés-értékelés eljárásrendje
Mérés előtt
Tevékenység |
Idő |
Sikerkritérium |
Felelős |
Célmeghatározás, időtervezés |
Tanév eleje |
Az éves terv elkészül |
MÉCS-csoport |
Mérőeszköz kiválasztása |
Tanév eleje |
Összegző jelentés elkészülte |
MÉCS-csoport vezetője |
Mérőanyag elkészítése A-B-C-D variáció |
A mérés előtt négy héttel |
Tesztek elkészülte |
Munkaközösség vezetők, 1-8.-ig minden tanár, tanító |
Tevékenység |
Idő |
Sikerkritérium |
Felelős |
- Sokszorosítás, tárolás - Mérés konkrét idejének kiválasztása - Mérőbiztosok kiválasztása - Eljárásrend a mérés ideje alatt |
A mérés előtt egy hét |
Tesztek megfelelő példányban elkészültek Időpont, helyszín, személyek kiválasztása |
Iskolavezetés |
Mérés után
Tevékenység |
Idő |
Sikerkritérium |
Felelős |
A tesztek javítása |
A mérés után egy hét |
A javítás megtörténte |
1-8.-ig minden tanár, tanító |
Az eredmények dokumentálása az iskolai számítógépre |
Javítás után egy héttel |
A dokumentum elkészülte |
Informatika tanárok |
Az eredmények elemzése, diagnosztizálás |
A dokumentálás után egy héttel |
Összegző jelentés elkészül |
MÉCS-csoport |
Dokumentáció kezelése
Felelős: Iskolavezetés
- A mérőlapok őrzése a tanév végéig elzárva
- A mérőlapok megsemmisítése minden tanévben a papírgyűjtéskor (nevet letépni)
- Eljárásrendek megőrzése a tanév végéig
- Eljárásrendek megsemmisítése
- Az összegző jelentések megőrzése addig, amíg a gyerek az iskola tanulója
Fejlesztési intézkedési terv / 5. számú melléklet
A módszertani munkacsoport intézkedési terve
Cél: A tantestület módszertani kultúrájának fejlesztése
Feladat |
Határidő |
Felelős |
Sikerkritérium |
Az országos kompetencia mérés intézményi eredményeinek közös elemzése, a sikerek és a kudarcok okainak keresése |
szeptember 15.
|
MCS, 1-8-ig minden tanár, tanító
|
A közös elemzés elvégzése, helyzetelemzés, javaslatok a változtatásra
|
Tájékozódás, szervezés |
október 1. |
MCS, 1-8-ig minden tanár, tanító |
Munkaközösségi tervek, foglalkozási tervek, tanmenetek elemzése, értékelése |
Szakirodalom gyűjtése |
folyamatos |
Könyvtáros, 1-8-ig minden tanár, tanító |
A szakirodalom évfolyamonkénti illetve tantárgyankénti csoportosításban a pedagógusok rendelkezésére áll |
Ötletbörzék tartása |
negyedévente |
MCS, munkaközösség-vezetők |
Megbeszélés munkaközösségi keretben, az ötletek megosztása minden pedagógussal |
Tanfolyam vagy belső továbbképzés szervezése |
szeptember 15.
|
MCS, munkaközösség-vezetők, iskolavezetés |
Megjelenítés a munkatervekben, a tapasztalatok átadása munkaközösségi megbeszéléseken |
Bemutató tanításokon tapasztalatszerzés |
negyedévente |
MCS, munkaközösség-vezetők, iskolavezetés |
Óralátogatások, a bemutató órákon szerzett tapasztalatok megbeszélése |
A kollégák képesítéseinek számba vétele |
szeptember 15. |
MCS- vezető, igazgató |
A tájékoztatás megtörténte |
Eljárásrend készítése a tevékenységről |
február 1. |
MCS |
Az eljárásrend elkészül |
Az elvégzett munka dokumentálása |
folyamatos |
MCS - vezető |
A dokumentumok elkészülte |
Fejlesztési intézkedési terv / 6/A számú melléklet
Cél: A fejlesztési csoport éves tevékenységét koordinálni, a fejlesztések fő irányvonalát meghatározni
Feladat, tevékenység |
Idő |
Sikerkritérium |
Felelős |
Ellenőrzés |
Fejlesztési csoport megalakulása, tevékenységének meghatározása, feladatok szétosztása, helyzetelemzés |
2007 november |
Csoport megalakulása, helyzetelemzés elkészülte |
Fejlesztési csoport vezetője |
Mérés-értékelés csoport |
Kutatómunka, fejlesztési terv minták gyűjtése, tanulmányozása, végleges forma meghatározása |
november |
A fejlesztési terv végleges formájának meghatározása |
A fejlesztési csoport vezetője |
Mérés-értékelés csoport |
Eljárásrend készítése az intézményi fejlesztési folyamatokról:
Teljesítményhatárok meghatározása |
december |
Eljárásrendek elkészülte |
Fejlesztési csoport vezetője |
Mérés-értékelés csoport |
A dokumentációra vonatkozó eljárásrend kidolgozása:
|
január |
Az eljárásrend elkészülte |
Fejlesztési csoport vezetője |
Mérés-értékelés csoport |
Az intézményi fejlesztési –intézkedési terv összeállítása |
február |
Fejlesztési- intézkedési tervek elkészülte |
Fejlesztési csoport vezetője |
Mérés-értékelés csoport |
Próbamérést követő fejlesztések koordinálása, kollégák tájékoztatása a fejlesztési tervek elkészítéséről és a kapcsolódó feladatokról |
április |
A fejlesztési feladatok meghatározása |
Fejlesztési csoport vezetője |
Mérés-értékelés csoport |
A csoport éves tevékenységének áttekintése, értékelése. |
május |
|
Fejlesztési csoport vezetője |
Mérés-értékelés csoport |
Fejlesztési intézkedési terv / 6/B számú melléklet
Tevékenység |
Idő |
Sikerkritérium |
Felelős |
Ellenőrzés |
Időtervezés, célmeghatározás |
Mérés előtt 2 hét |
Célok meghatározva |
Fejlesztési csoport vezetője |
Mérés-értékelés csoport |
Okév-mérések és belső mérések eredményeinek elemzése |
Mérés után 1 hónap |
Az elemzés megtörtént |
Fejlesztési csoport vezetője |
Mérés-értékelés csoport |
Fejlesztési tervek |
Elemzést követő 2 hét |
A munka beindítása |
Fejlesztési csoport |
Igazgató |
Fejlesztési tervek elkészítése: OKÉV-mérések: szint alatt és 1. képességszinten egyéni fejlesztés
Belső mérések esetében: 40% képességszint alatt egyéni 50-60%-os képességszint között csoportos fejlesztés |
A munka beindítása utáni 1 hónap |
Az egyéni és a csoportos fejlesztési tervek elkészülnek |
Fejlesztési csoport, fejlesztési csoport vezetője |
Mérés-értékelés csoport, igazgató |
Fejlesztés időtartamának meghatározása: 4. évfolyam 1 év 6. évfolyam 6 hónap Utána visszamérés, diagnosztizálás (további feladatok meghatározása, megerősítés) |
A fejlesztési tervek elkészülte után folyamatos |
Az egyéni és a csoportos fejlesztések megtörténnek egyénre, illetve csoportra szabottan |
Fejlesztési csoport, tanítók, tanárok |
Igazgató |
Dokumentáció kezelése Megőrzés: amíg a tanuló az intézmény tagja Gyűjtése: osztályonként mappában elzárva Megsemmisítés |
Folyamatos |
A dokumentáció kezelése, megőrzése, megsemmisítése rendben történik |
Fejlesztési csoport, fejlesztési csoport vezetője |
Igazgató Mérés-értékelés csoport |
2/A. számú melléklet: Partneri igényfelmérés szabályozása - Közvetlen partnereink
o Közvetlen partnereink |
|||||||||
Partnerek |
Mintanagyság és összetétel |
A mérés módszerei, eszközei |
Véleménykérés gyakorisága, időpontja |
Az igény és elégedettségmérés szempontjai |
Keletkezett eredmény |
Rögzítés |
Felelős/ Ellenőrzi |
Visszacsatolás publicitás |
Sikerkritérium |
Tanulók |
A névsorból minden 5. diák kiválasztása, kivéve a 4. és 7. évfolyamot |
kérdőív |
évente |
Értékeink, oktatás-nevelés, egyedi sajátosságok, kapcsolattartás, általános elégedettség |
Elégedettség, elégedetlenség igényfelmérés |
adatbázis |
F.: Igazgató Minőségirányítási csoport E.: Igazgató |
Iskolagyűlés, faliújság |
Kérdőív 70%-a visszaérkezik |
Alkalmazotti kör |
Teljes körű |
kérdőív |
évente |
Szakmai önmegvalósítás, személyes fontosság, megbecsülés, hatékony vezetés, csapatszellem |
Elégedettség, elégedetlenség igényfelmérés |
adatbázis |
F.: Minőségirányítási csoport E.: Igazgató |
Nevelőtestületi értekezlet |
Ha őszinte választ ad a tantestület |
Szülők |
A kiválasztott tanulók szülei, kivéve a 4. és 7. évfolyamot |
kérdőív |
évente |
Értékeink, oktatás-nevelés, egyedi sajátosságok, kapcsolattartás, általános elégedettség |
Elégedettség, elégedetlenség igényfelmérés |
adatbázis |
F.: Minőségirányítási csoport E.: Igazgató |
Szülői értekezlet, SZMK értekezlet |
Kérdőív 70%-a visszaérkezik |
Fenntartó |
Kapcsolattartó referens |
Személyes interjú, kérdőív |
kétévente |
Fenntartói igények, oktatás-nevelés minősége, iskolai felszereltség |
Elégedettség, elégedetlenség igényfelmérés |
írásban |
F.: Minőségirányítási csoport E.: Igazgató |
Írásban történő jelentés |
Az interjúterv kérdéseire 80%-ban értékelhető válaszokat kapunk |
Középiskolák |
Azok a középiskolák, ahová az adott évben a legtöbb tanulónk jelentkezett |
kérdőív |
kétévente |
oktatás-nevelés minősége |
Elégedettség, elégedetlenség igényfelmérés |
írásban |
F.: Minőségirányítási csoport E.: Igazgató |
írásban |
Kérdőív 70%-a visszaérkezik |
Óvodák |
Gyáli óvodák |
kérdőív |
kétévente |
Iskolai környezet oktatás-nevelés minősége együttműködés |
Elégedettség, elégedetlenség igényfelmérés |
írásban |
F.: Minőségirányítási csoport E.: Igazgató |
írásban |
Kérdőív 70%-a visszaérkezik |
2/B. számú melléklet: Közvetett partnereink
Közvetett partnereink |
|||||||||
Partnerek |
Mintanagyság és összetétel |
A mérés módszerei, eszközei |
Véleménykérés gyakorisága, időpontja |
Az igény és elégedettségmérés szempontjai |
Keletkezett eredmény |
Rögzítés |
Felelős/ Ellenőrzi |
Visszacsatolás publicitás |
Sikerkritérium |
Nevelési Tanácsadó |
|
Egyéni interjú |
kétévente |
Együttműködés integrált fejlesztés pedagógiai módszerek |
Elégedettség elégedetlenség igényfelmérés |
írásban |
F.: Minőségirányítási csoport E.: Igazgató |
írásban |
Az interjúterv kérdéseire 80%-ban értékelhető válaszokat kapunk |
Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat |
|
Egyéni interjú |
kétévente |
Együttműködés |
Elégedettség elégedetlenség igényfelmérés |
írásban |
F.: Minőségirányítási csoport E.: Igazgató |
írásban |
Az interjúterv kérdéseire 80%-ban értékelhető válaszokat kapunk |
Közösségi Ház |
|
Egyéni interjú |
kétévente |
Együttműködés |
Elégedettség elégedetlenség igényfelmérés |
írásban |
F.: Minőségirányítási csoport E.: Igazgató |
írásban |
Az interjúterv kérdéseire 80%-ban értékelhető válaszokat kapunk |
Városi Könyvtár |
|
Egyéni interjú |
kétévente |
Együttműködés |
Elégedettség elégedetlenség igényfelmérés |
írásban |
F.: Minőségirányítási csoport E.: Igazgató |
írásban |
Az interjúterv kérdéseire 80%-ban értékelhető válaszokat kapunk |
Kisebbségi Önkormányzat |
|
Egyéni interjú |
kétévente |
Együttműködés |
Elégedettség elégedetlenség igényfelmérés |
írásban |
F.: Minőségirányítási csoport E.: Igazgató |
írásban |
Az interjúterv kérdéseire 80%-ban értékelhető válaszokat kapunk |
Minden év szeptember 30-ig elvégezzük a szükséges korrekciót.
3/A. számú melléklet: Partneri együttműködés, kapcsolattartás információs lapja - Közvetlen partnereink
Közvetlen partner |
Együttműködési formák |
Együttműködési formák gyakorisága |
Kapcsolattartó személyPartner részéről |
Kapcsolattartó személy Intézmény részéről |
Gyál város Képviselő -testülete |
-Tájékoztatás-Beszámolók -Ig. választás |
-Félévente -Félévente -5 évente |
Polgármester Alpolgármester Oktatási Bizottság Elnöke |
Igazgató |
Önkormányzat-Intézményfelügyeleti Iroda
-Gyámhivatal
-Gazdasági Iroda
-Műszaki Iroda |
ü-Törvényességi felügyelet
-Intézkedések kapcsán
-Gazdasági események kapcsán
-Tervezés, megvalósítás |
-Intézményfelügyeleti Iroda éves munkaterve szerint
-Alkalomszerűen
-Havonta
-Alkalomszerűen |
-Irodavezető
-Gyámhivatal vezetője
-Irodavezető
-Irodavezető |
Igazgató
-Gyermek-és ifjúságvédelmi felelős -Igazgató
-Gazdasági ügyintéző
-Igazgató
|
Gyál Közoktatási Intézményei(óvodák, iskolák) |
Óvodai szülői értekezletVetélkedők Pályázatok |
Éves munkaterv szerint |
Igazgatók Óvodavezetők |
Igazgató Igazgatóhelyettesek |
Középiskolák |
Pályaválasztási szülői értekezletNyílt napok látogatása Visszajelzés beiskolázás után |
Évente a beiskolázás kapcsán |
Igazgatók Pályaválasztási felelős
|
Igazgató 8. oszt. osztályfőnökök |
Szülők |
SZMK értekezletRendezvények |
Iskola és SZMK munkatervben meghatározva |
SZMK elnök |
Igazgató Szabadidő szervező |
Tanulók |
DÖK üléseiDiákközgyűlés Rendezvények |
DÖK munkatervben, iskolai munkatervben meghatározva |
DÖK vezető |
DÖK munkáját segítő pedagógus |
Nevelők |
Nevelőtestület rendes és rendkívüli értekezleteiRendezvények |
Munkaterv szerint |
Igazgatóhelyettes Szakszervezet |
Igazgató |
Alkalmazottak |
Alkalmazotti értekezletRendezvények |
Munkaterv szerint |
Gazdasági ügyintéző Közalkalmazotti képviselő |
Igazgató |
Együttműködési formák |
Együttműködési formák gyakorisága |
Kapcsolattartó személy Partner részéről |
Kapcsolattartó személy Intézmény részéről |
|
Közösségi Ház |
Programok kapcsán |
Havonta |
Közösségi Ház vezetője |
Igazgatóhelyettes Szabadidő szervező |
Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat |
Segítségkérés Segítségnyújtás |
Alkalomszerűen |
Intézményvezető |
Gyermek-és ifjúságvédelmi felelős Igazgató |
Nevelési Tanácsadó |
Segítségkérés Segítségnyújtás |
Alkalomszerűen |
Intézményvezető |
Gyermek-és ifjúságvédelmi felelős Igazgató |
Városi Könyvtár |
-Programok -könyvtári órák |
-Havonta -Tanmenet alapján |
Könyvtárvezető |
Könyvtáros Igazgatóhelyettes |
Egészségügyi Intézmények |
Szűrővizsgálatok Kötelező oltások |
Megállapodás szerint |
Iskolaorvos |
Igazgató Igazgatóhelyettes |
Ipartestület Vállalkozók |
Karbantartás Felújítás Beruházás |
Alkalomszerűen |
Ipartestület elnöke |
Igazgató |
Helyi média (újság, kábel tv) |
Tájékoztatás Hírközlés |
Rendezvények kapcsán |
Pátria TV vezetője |
Igazgató DÖK vezető |
Rendőrség |
-DADA program -Kihívás napja |
-Havi 1 alkalom -Évi egy alkalom |
Rendőrfőkapitány |
Igazgató |
Sportegyesületek |
Vetélkedők Leigazolások Sportprogramok |
Éves egyeztetés szerint |
Sportegyesületek vezetői |
Testnevelők |
Történelmi egyházak |
-Hitoktatás -Kiállítás |
-Hetente -Évi 1alkalom |
Református lelkész Katolikus plébános |
Igazgatóhelyettes |
Kisebbségi Önkormányzat |
Támogatás (erkölcsi és anyagi) |
Alkalomszerűen |
Elnök |
Igazgató Gyermek-és ifjúságvédelmi felelős |
KHT |
-Étkeztetés -Karbantartás -Felújítás -Beruházás |
-Naponta -Alkalomszerűen -Alkalomszerűen -Alkalomszerűen |
KHT vezetője |
Gazdasági ügyintéző Igazgató |
3/B. számú melléklet: Közvetett partner
4. sz. melléklet Elsősorban vezetői feladatokat ellátók teljesítményértékelése
4/I. számú melléklet
KÉRDŐÍV A VEZETŐI KOMPETENCIÁK ÉRTÉKELÉSÉHEZ
Az értékelt munkatárs A kérdőívet kitöltő az értékelt személy
Neve: ……………………………………….…… felettese F
Vezetői beosztása: ………………………...…..… azonos szintű vezetői partnere P
beosztottja B
|
Soha 1 |
Ritkán 2 |
Többször 3 |
Általában 4 |
Mindig 5 |
FELADATVEZÉRLÉS, IRÁNYMUTATÁS |
|||||
1. Hozzáértően, hatékonyan irányítja a vezetése alatt állókat. |
|
|
|
|
|
2. A feladatok megvalósítása érdekében gyors, határozott döntéseket hoz. |
|
|
|
|
|
3. Elvárásai, iránymutatásai világosak. |
|
|
|
|
|
4. A feladat megvalósítását követően visszacsatolja az eredményeket, értékeli a munkát. |
|
|
|
|
|
5. A csoportcélok kijelölésénél szem előtt tartja az intézmény célkitűzéseit. |
|
|
|
|
|
6. Megtalálja a legjobb eszközöket a munkatársak motiválására. |
|
|
|
|
|
7. Elhivatottság a kompetenciafejlesztés ügye iránt |
|
|
|
|
|
HELYZETFELISMERÉS, KREATIVITÁS |
|||||
8. Váratlan helyzetekben is feltalálja magát. |
|
|
|
|
|
9. Eredeti, fantáziadús javaslatai vannak. |
|
|
|
|
|
10. Élére áll az új kezdeményezéseknek, kreatív megoldásokra ösztönzi munkatársait. |
|
|
|
|
|
11. Az intézmény egészére pozitív hatású kezdeményezései, javaslatai vannak. |
|
|
|
|
|
12. Rugalmasan bánik a különböző munkastílusú kollégákkal. |
|
|
|
|
|
13. Figyel a külső források bevonásának lehetőségeire, ösztönzi a pályázati tevékenységet. |
|
|
|
|
|
MUNKATÁRSAK FEJLESZTÉSE, ÖSZTÖNZÉSE, SAJÁT FEJLŐDÉS |
|||||
14. Támogatja az újszerű, fejlesztést célzó elképzeléseket. |
|
|
|
|
|
15. Reálisan, tárgyilagosan értékeli kollégái munkáját. |
|
|
|
|
|
16. Elkötelezettsége, lelkesedése magával ragadó, pozitív kisugárzású. |
|
|
|
|
|
17. Elismeri, ha hibázik, tanul belőle. |
|
|
|
|
|
18. Nagy figyelmet fordít a munkájához kapcsolódó friss információk megszerzésére. |
|
|
|
|
|
19. A feladatok delegálásánál figyelembe veszi a személyes kompetenciákat. |
|
|
|
|
|
EMBERI KAPCSOLATOK, KOMMUNIKÁCIÓ |
|||||
20. Empatikus, korrekt módon viselkedik mindenkivel. |
|
|
|
|
|
21. Véleményt, ötleteket, javaslatokat kér munkatársaitól. |
|
|
|
|
|
22. Jó együttműködő, szívesen dolgozik együtt másokkal. |
|
|
|
|
|
23. Logikusan, világosan fejezi ki gondolatait szóban és írásban. |
|
|
|
|
|
24. Hitelesen, hatékonyan kommunikál, ígéreteit megtartja. |
|
|
|
|
|
24. Jól menedzseli az intézményt, ápolja a külső kapcsolatokat. |
|
|
|
|
|
SZEMPONTSOR A VEZETŐK BESZÁMOLÓJÁHOZ
Azok a vezetők töltik ki, akik heti 10 óránál kevesebb óraszámban tanítanak
……………..TANÉV
Vezető neve: ……………………………………………………………………………………
Beosztása: ………………………………………………………………………………………
1. Oktatómunka
1.1. Tantárgyi eredmények
|
(pl. Matematika) |
|
||||||
Osztályok, csoportok Létszám
|
(5. a) |
|
|
|
|
|
||
(26 fő) |
|
|
|
|
|
|||
Osztályzat-átlag* |
előző év |
|
|
|
|
|
||
jelenlegi év |
|
|
|
|
|
|||
Hány tanuló javított az előző évhez képest |
|
|
|
|
|
|||
Hány tanuló rontott az előző évhez képest |
|
|
|
|
|
|||
Bukások száma |
|
|
|
|
|
|||
Kiemelkedő (dicséretes) |
|
|
|
|
|
|||
* Ha az eltérés ³ 0,5 rövid indoklás:
1.2. Felzárkóztató, fejlesztő munka:
1.3. Tehetséggondozó munka:
1.4. Külső mérés(ek) eredményei OKÉV-mérések eredményei, , belső mérések trendje:
2. A munkaköri leírásban szereplő állandó feladatok ellátása (szakmai terület irányítása, tantárgyfelosztás készítése, órarend összeállítása, beiskolázás, továbbtanulás segítése, versenyszervezés, statisztika elkészítése, helyettesítések megszervezése, ügyelet megszervezése, stb.):
3. Az éves munkatervben személyre szóló feladatok teljesítése (értekezletek, rendezvények, szakmai napok szervezése, beszámoló készítése, intézményi dokumentumok készítésében, módosításában való részvétel stb.):
4. Az intézményi innovációban való részvétel (pályázatírás, projektmunka, stb.)
5. Önképzés, továbbképzés
6. Egyéb közlendő, vélemény, javaslat
Vezetői feladatokat ellátó munkatárs vezetői értékelése
Munkatárs neve: ……………………………………………..
Dátum: ………………………………………………
Azon vezetői feladatokat ellátó munkatárs teljesítményértékelésében, aki kevesebb, mint heti 10 órát tanít, meghatározó elem a munkaköri leírásban és az éves munkatervekben meghatározott vezetői feladatok ellátása.
Az értékelést végző vezető személyes tapasztalatai és az értékelt évenkénti beszámolója alapján az értékelési skála szerint összegzi megállapításait. Az értékelést követően elvégzi a súlyozást (a kiemelt területek értékelését megszorozva a súlyszámokkal), így kialakul a végső pontszám.
Értékelési skála: (1) nagyon gyenge, elfogadhatatlan (2) gyenge, de elfogadható
(3) megfelelő (4) jó, de nem rendkívüli (5) kiváló
Értékelt területek |
Értékelés |
Súly |
Pontszám |
1. Szakmai felkészültség, fejlődés |
|||
1.1. Szakmai felkészültség, hitelesség |
|
2 |
|
1.2. Nyitottság, érdeklődés, önképzés |
|
1 |
|
1.3. Továbbképzéseken, konferenciákon, tapasztalatcserén való részvétel |
|
1 |
|
1. Összesen (max. 20 pont) |
|
||
2. Nevelő-oktató munka hatékonysága |
|||
2.1. Tanulói eredmények az osztályok összetételének figyelembevételével |
|
2 |
|
2.2. Felzárkóztatás, fejlesztés |
|
1 |
|
2.3. Tehetséggondozás |
|
1 |
|
2.4. Kompetenciafejlesztés |
|
2 |
|
2. Összesen (max. 30 pont) |
|
||
3. Megbízhatóság, vezetői feladatok ellátása, elkötelezettség |
|||
3.1. Lelkiismeretes, alapos, pontos munkavégzés |
|
1 |
|
3.2. A munkaköri leírásban szereplő állandó vezetői feladatok ellátása
|
|
3 |
|
3.3.Éves munkatervekben a személyre szóló feladatok teljesítése
|
|
2 |
|
3. Összesen (max. 30 pont) |
|
||
4. Kreativitás, innováció |
|||
4.1. Előremutató változások kezdeményezése, megvalósítása |
|
2 |
|
4.2. Pályázatírásban való részvétel |
|
1 |
|
4. Összesen (max. 15 pont) |
|
||
5. Kapcsolatok, menedzsment |
|||
5.1. Vezetőtársakkal való együttműködés |
|
1 |
|
5.2. Az intézmény dolgozóival való kapcsolat, kollegialitás, segítőkészség |
|
1 |
|
5.2. Az intézmény külső partnereivel való kapcsolat |
|
1 |
|
5.3. Publikációk, PR, az intézmény menedzselése |
|
1 |
|
5. Összesen (max. 20 pont) |
|
||
6. Szakvizsga (ha van 5 pont, ha nincs, 0 pont) |
|
||
MINDÖSSZESEN (max. 120 pont) |
|
Vezetői feladatokat ellátó munkatárs önértékelése
Munkatárs neve: …………………………………….
Dátum: ………………………………………………
Azon vezetői feladatokat ellátó munkatárs teljesítményértékelésében, aki kevesebb, mint heti 10 órát tanít, meghatározó elem a munkaköri leírásban és az éves munkatervekben meghatározott vezetői feladatok ellátása.
Az értékelést végző vezető személyes tapasztalatai és az értékelt évenkénti beszámolója alapján az értékelési skála szerint összegzi megállapításait. Az értékelést követően elvégzi a súlyozást (a kiemelt területek értékelését megszorozva a súlyszámokkal), így kialakul a végső pontszám.
Értékelési skála: (1) nagyon gyenge, elfogadhatatlan (2) gyenge, de elfogadható
(3) megfelelő (4) jó, de nem rendkívüli (5) kiváló
Értékelt területek |
Értékelés |
Súly |
Pontszám |
1. Szakmai felkészültség, fejlődés |
|||
1.1. Szakmai felkészültség, hitelesség |
|
2 |
|
1.2. Nyitottság, érdeklődés, önképzés |
|
1 |
|
1.3. Továbbképzéseken, konferenciákon, tapasztalatcserén való részvétel |
|
1 |
|
1. Összesen (max. 20 pont) |
|
||
2. Nevelő-oktató munka hatékonysága |
|||
2.1. Tanulói eredmények az osztályok összetételének figyelembevételével |
|
2 |
|
2.2. Felzárkóztatás, fejlesztés |
|
1 |
|
2.3. Tehetséggondozás |
|
1 |
|
2.4. Kompetenciafejlesztés |
|
2 |
|
2. Összesen (max. 30 pont) |
|
||
3. Megbízhatóság, vezetői feladatok ellátása, elkötelezettség |
|||
3.1. Lelkiismeretes, alapos, pontos munkavégzés |
|
1 |
|
3.2. A munkaköri leírásban szereplő állandó vezetői feladatok ellátása
|
|
3 |
|
3.3.Éves munkatervekben a személyre szóló feladatok teljesítése
|
|
2 |
|
3. Összesen (max. 30 pont) |
|
||
4. Kreativitás, innováció |
|||
4.1. Előremutató változások kezdeményezése, megvalósítása |
|
2 |
|
4.2. Pályázatírásban való részvétel |
|
1 |
|
4. Összesen (max. 15 pont) |
|
||
5. Kapcsolatok, menedzsment |
|||
5.1. Vezetőtársakkal való együttműködés |
|
1 |
|
5.2. Az intézmény dolgozóival való kapcsolat, kollegialitás, segítőkészség |
|
1 |
|
5.2. Az intézmény külső partnereivel való kapcsolat |
|
1 |
|
5.3. Publikációk, PR, az intézmény menedzselése |
|
1 |
|
5. Összesen (max. 20 pont) |
|
||
6. Szakvizsga (ha van 5 pont, ha nincs, 0 pont) |
|
||
MINDÖSSZESEN (max. 120 pont) |
|
VEZETŐI FELADATOKAT IS ELLÁTÓ PEDAGÓGUS TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSÉNEK ÖSSZEGZÉSE
Az értékelt neve:
|
Értékelési időszak:
|
Munkaköre: |
Előző értékelés időpontja:
|
Megbízatásai:
|
Az értékelő megbeszélés időpontja:
|
Munkaviszonyának kezdete az intézményben: |
1. A teljesítményértékelés számszerű adatai
1.1. Pedagógus teljesítményértékelése
1.2. Vezetői kompetenciák értékelése
2. Megállapítások a teljesítményértékelés vezetői összesítője és az önértékelés alapján:
a) Az önértékelés és a vezetői értékelés összhangja/eltérése: ………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
b) Erősségek mint pedagógus: ….……………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
mint vezető: ……………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
c) Fejlesztendő területek mint pedagógus: .…….……………….………….......……………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
mint vezető: ……………………………………………………………………………
.…………………………………………………………………………..……………………………
…………………………………………………………………………………………………………
3. Célkitűzések: ………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
4. Szükség esetén konkrét fejlesztési feladatok, képzések
Feladatok |
Határidő |
1. |
|
2. |
|
3. |
|
Az értékelésben foglaltakat elfogadom.
Az értékelésre vonatkozóan az alábbi észrevételeket teszem:
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
Az értékelést átadtam/átvettem.
Dátum: …………………..
|
|
5. sz. melléklet Pedagógus munkakörben foglalkoztatottak teljesítményértékelése
Név: ……………………………………………….
Értékelés időszaka: ………………………………..
Értékelő: …………………………………………..igazgató/igazgatóhelyettes
o Dokumentum |
o ÉRTÉKELÉS |
||||
Hanyag (0) |
Több hiba, hiányosság (1) |
Kevés hiba, hiányosság (2) |
Igényes, pontos (3) |
Határidő betartása (igen=1, nem=0) |
|
Tanmenet |
|
|
|
|
|
Osztálynapló(k) |
|
|
|
|
|
Fejlesztési tervek |
|
|
|
|
|
Szakköri, fejlesztő órák dokumentációja |
|
|
|
|
|
Tájékoztató füzetek |
|
|
|
|
|
Anyakönyv |
|
|
|
|
|
Bizonyítvány |
|
|
|
|
|
Tanulói munkák ellenőrzése, értékelése |
|
|
|
|
|
Emlékeztetők, feljegyzések (szülői ért. családlátogatás, fogadó órák) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Elérhető maximális pontszám:……………… Összes pontszám:……………… |
ÉRTÉKELŐ LAP TANÓRA/FOGLALKOZÁS LÁTOGATÁSÁRÓL
Pedagógus neve: ………………………………..………… Osztály: …………………..……
Tantárgy: ……………………………………..……. Időpont: ……………………….
Tananyag: …………………………………………………………………………………......
Cél: ………………………………………………………………………………………..……
Értékelési skála: 1 nagyon gyenge, elfogadhatatlan 2 gyenge, de elfogadható
3 megfelelő 4 jó, de nem rendkívüli 5 kiváló, átlagon felüli
|
Szempontok |
Értékelés |
1. |
Szakmai felkészültség, hitelesség |
|
2. |
A tanítási-tanulási folyamat felépítése |
|
3. |
A tartalomhoz illeszkedő módszerek megválasztása |
|
4. |
A hatékony tanulást támogató munkaformák alkalmazása |
|
5. |
Tanulást segítő eszközök használata, szemléltetés |
|
6. |
IKT, SDT használata – lehetőség esetén |
|
7. |
Az óra/foglalkozás céljának, tartalmának, módszereinek összehangoltsága |
|
8. |
A kitűzött cél megvalósítása |
|
9. |
A tanulók fejlesztése, egyéni képességük figyelembevétele, hibáik kezelése |
|
11. |
Megértést segítő magyarázatok és megbeszélés |
|
12. |
A tanulók gondolatainak, meglátásának figyelembevétele |
|
13. |
Tanulói aktivitás, érdeklődés, munkafegyelem |
|
14. |
A tanulók munkájának ellenőrzése, értékelése |
|
15. |
A pedagógus kérdéskultúrája |
|
16. |
Váratlan helyzetek kezelése |
|
17. |
Az óra hangulata, légköre |
|
18. |
Idővel való gazdálkodás, időkihasználás |
|
19. |
Egyéb szaktárgyi specialitás: kompetenciafejlesztés a tanórán (szövegértés, gondolkodási képességek, alapkészségek)
|
|
Összpontszám: |
|
Összegzés, javaslat:
|
|||
|
…………………………………….... Pedagógus aláírása |
………………………………………… Értékelő aláírása |
|
………..tanév
Tanító neve:…………………………………………………………………………………….
Tanított tárgyak:…………………………….. Tanított osztály(ok):………………………….
1. Oktatómunka
1.1. Tantárgyi eredmények
Osztály: |
(pl. 2. a) |
||||||||||||
Létszám: Ebből HH
|
(23 fő) (3 fő) |
||||||||||||
Tantárgyak |
magyar |
környezetismeret |
ének |
||||||||||
Év végi minősítés |
Előző évben |
K 6 fő |
J 10 fő |
M 5 fő |
F 2 fő |
K
|
J
|
M
|
F
|
K
|
J
|
M
|
F
|
Jelenlegi évben |
K 8 fő |
J 11 fő |
M 3 fő |
F 1 fő |
K
|
J
|
M
|
F
|
K
|
J
|
M
|
F
|
|
Hány tanuló javított az előző évhez képest |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Hány tanuló rontott az előző évhez képest |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
K = kiválóan teljesített J = jól teljesített
M = megfelelően teljesített F = felzárkóztatásra szorul
1.2. Felzárkóztató, fejlesztő munkám főbb eredményei:
1.3. Tehetséggondozó munkám főbb eredményei:
1.4. Külső mérés(ek) eredményei , OKÉV - mérések, belső mérések eredményei:
1.5. Tevékenységem az iskolai mérési-értékelési rendszer működtetésében, az intézményi fejlesztési intézkedési terv tartalmának megvalósításában:
2. Nevelőmunkám eredményei / kudarcai:
2.1. Kapcsolatom a diákokkal
2.2. Az osztályom/csoportom neveltségi állapotában bekövetkezett lényeges változások
2.3. Gyermekvédelmi tevékenységem
2.4. Egyéb
3. Kapcsolatok, kommunikáció
3.1. Kapcsolattartás a szülőkkel (szülőértekezlet, fogadóóra, családlátogatás, segítségnyújtás, konfliktuskezelés stb.)
3.2. Kapcsolattartás az intézmény külső partnereivel
3.3. Az intézmény menedzselése, a PR tevékenységbe való bekapcsolódás
4. Tanórán kívüli intézményi tevékenységem, az intézmény életében való részvételem főbb jellemzői
4.1. Rendezvények, ünnepségek szervezése
4.2. Intézményi dokumentumok készítésében való részvétel (PP, helyi tanterv, házirend stb.)
4.3. Az intézményi innovációban való részvétel (pályázatírás, projektmunka, stb.)
4.4. Egyéb
5. Önképzés, továbbképzés
5.1. Hospitálások, tapasztalatcserék
5.2 Bemutató tanítások, mikrotanítások:
5.3. Továbbképzéseken való részvételem
6. Egyéb közlendő, vélemény, javaslat
SZEMPONTSOR A TANÁRI ÉV VÉGI BESZÁMOLÓHOZ
……………..TANÉV
Tanár neve:………………………………………………………………………………………
Tanított tárgyak:………………………………. Tanított osztályok:…………………………...
1. Oktatómunka
1.1. Tantárgyi eredmények
|
(pl. Történelem) |
|
||||||
Osztályok, csoportok Létszám Ebből HH
|
(5 .a) |
|
|
|
|
|
||
(26 fő) (4 fő) |
|
|
|
|
|
|||
Osztályzat-átlag* |
előző év |
|
|
|
|
|
||
jelenlegi év |
|
|
|
|
|
|||
Hány tanuló javított az előző évhez képest |
|
|
|
|
|
|||
Hány tanuló rontott az előző évhez képest |
|
|
|
|
|
|||
Bukások száma |
|
|
|
|
|
|||
Kiemelkedő (dicséretes) |
|
|
|
|
|
|||
1.2. Felzárkóztató, fejlesztő munkám főbb eredményei:
1.3. Tehetséggondozó munkám főbb eredményei:
1.4. Külső mérés(ek) eredményei, OKÉV – mérések, belső mérés(ek) eredményei:
2. Nevelőmunkám eredményei / kudarcai:
2.1. Kapcsolatom a diákokkal
2.2. Osztályfőnöki munkám
2.3. A diákönkormányzat segítése, gyermekvédelmi, ifjúságvédelmi tevékenység
2.4. Egyéb
3. Kapcsolatok, kommunikáció
3.1. a szülőkkel (szülőértekezlet, fogadóóra, segítségnyújtás, konfliktuskezelés stb.)
3.2. az intézmény külső partnereivel
3.3. Az intézmény menedzselése, a PR tevékenységbe való bekapcsolódás
4. Tanórán kívüli intézményi tevékenységem, az intézmény életében való részvételem főbb jellemzői
4.1. Rendezvények, ünnepségek szervezése
4.2. Intézményi dokumentumok készítésében való részvétel (PP, helyi tanterv, házirend stb.)
4.3. Az intézményi innovációban való részvétel (pályázatírás, projektmunka, stb.)
4.4. Egyéb
5. Önképzés továbbképzés
5.1. Hospitálások, tapasztalatcserék
5.2. Továbbképzéseken való részvételem
(A válaszadás önkéntes, válaszait bizalmasan kezeljük.)
A kitöltés dátuma: …………………………
Osztály/csoport: ………….………………...
Kérjük, hogy alábbi betűjelek alkalmazásával fejezze ki véleményét!
A = az állítással maradéktalanul egyetértek
B = az állítással jórészt egyetértek
C = az állítással kevéssé értek egyet
D = az állítással egyáltalán nem értek egyet
A pedagógus neve: …………………………………..
Gyermekem pedagógusa véleményem szerint … |
|
1. Meg tudja szerettetni a tantárgyát a tanulókkal. |
|
2. Jól tudja ösztönözni gyermekemet a tanulásra. |
|
3. Teljesíthető követelményeket támaszt a tanulókkal szemben. |
|
4. Ésszerű mennyiségű és jellegű házi feladatot ad. |
|
5. A számonkérésben következetes. |
|
6. A dolgozatokat az előírt idő alatt kijavítja. |
|
7. A gyermekekre, mint egyénekre is figyel. |
|
8. Segít a lemaradóknak. |
|
9. Segíti a gyerekek alapkészségeinek fejlődését. |
|
10. Viselkedése nem pillanatnyi hangulatától függ. |
|
11. A szülőket rendszeresen tájékoztatja. |
|
12. A szülők véleményét kikéri az osztállyal kapcsolatos kérdésekben. |
|
13. Vonzó programokat szervez a gyermekeknek. |
|
14. Olyan tanító, akinek a tanulással kapcsolatos tanácsaiban megbízok. |
|
15. Érti a humort, ő maga is szokott tréfálkozni. |
|
16. Olyan ember, akinek a véleménye nem csak tanulmányi ügyekben fontos számomra. |
|
17. Megértő, bármilyen problémával fordulhatok hozzá. |
|
Köszönjük, hogy véleményével segítette munkánkat.
(A válaszadás önkéntes, véleményedet bizalmasan kezeljük.)
A kitöltés dátuma: …………………………
Osztály/csoport: ………….………………...
Az alábbi betűjelek alkalmazásával fejezd ki véleményedet!
A = az állítással egyetértek
B = az állítással többnyire egyetértek
C = az állítással kevéssé értek egyet
D = az állítással egyáltalán nem értek egyet
A pedagógus neve: ………………………………….. tantárgya: ………………………….
Véleményem szerint tanárom … |
|
1. Örömmel, lelkesen tanít. |
|
2. Felkészülten tartja óráit. |
|
3. Meg tudja szerettetni a tantárgyát a tanulókkal. |
|
4. Jól tud fegyelmet tartani. |
|
5. Érthetően magyaráz |
|
6. Az órán a tananyaggal foglalkozunk |
|
7. Jól érzem magam az órán |
|
8. Érdekes és hasznos órai feladatokat ad. |
|
9. Nem ad túl sok házi feladatot. |
|
10. Igazságosan értékel. |
|
11. A diákok véleményét meghallgatja. |
|
12. A dolgozatokat az előírt idő alatt kijavítja. |
|
13. Mindenkivel egyformán törődik, nem kivételez. |
|
14. Segít a lemaradóknak. |
|
15. Viselkedése nem pillanatnyi hangulatától függ. |
|
16. Olyan tanár, akiben megbízom. |
|
17. Érti a humort, ő maga is szokott tréfálkozni. |
|
18. Olyan ember, akinek a véleménye nem csak tanulmányi ügyekben fontos számomra. |
|
19. Megértő, bármilyen problémával fordulhatok hozzá. |
|
Köszönjük, hogy véleményeddel segítetted munkánkat.
Pedagógus teljesítményértékelése – Önértékelés
Pedagógus neve: ………………………………………….
Dátum: ………………………………………….
A „PEDAGÓGUSOK TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSI RENDSZERE”-ben meghatározott területekre vonatkozóan gondolja át az értékelési időszakban végzett tevékenységét, majd értékelje saját munkáját az alábbi értékelési skála segítségével. (A mérlegelésnél a tényszerű eredményeket helyezze előtérbe.) A 8. pontban becsülje meg, hogy véleménye szerint a maximálishoz képest hány pontot kaphatott a tanulóktól/szülőktől. Minden értékelést a megadott súlyszámokkal megszorozva alakítsa ki a végső pontszámokat.
Értékelési skála: (1) nagyon gyenge, elfogadhatatlan (2) gyenge, de elfogadható
(3) megfelelő (4) jó, de nem rendkívüli (5) kiváló, átlagon felüli
Értékelt területek |
Értékelés |
Súly |
Pontszám |
1. Szakmai felkészültség, fejlődés |
|||
1.1. Szakmai felkészültség, hitelesség |
|
2 |
|
1.2. Nyitottság, érdeklődés, önképzés |
|
1 |
|
1.3. Továbbképzéseken való részvétel |
|
1 |
|
1. Összesen (max. 20 pont) |
|
||
2. Nevelő-oktató munka hatékonysága |
|||
2.1. Tanóra/foglalkozás vezetése |
|
1 |
|
2.2. Tanulói eredmények az osztályok összetételének figyelembevételével |
|
2 |
|
2.3. Felzárkóztatás, fejlesztési tervek készítése, megvalósítása |
|
2 |
|
2.4. Tehetséggondozás, kompetenciafejlesztés (alapkészségek, szövegértés, gondolkodási képességek) |
|
2 |
|
2.5. Nevelőmunka (kapcsolat a diákokkal, osztályfőnöki m., DÖK, gyv.) |
|
2 |
|
2. Összesen (max. 45 pont) |
|
||
3. A nevelő-oktató munka dokumentációja |
|||
3.1. Pontosság, precízség |
|
1 |
|
3.2. Határidőtartás |
|
1 |
|
3. Összesen (max. 10 pont) |
|
||
4. Megbízhatóság, feladat- és felelősségvállalás, elkötelezettség |
|||
4.1. Lelkiismeretes, alapos, pontos munkavégzés |
|
1 |
|
4.2. Megbízatások vállalása, teljesítése, tanórán kívüli tevékenység |
|
2 |
|
4.3. Egyéni érdekek összehangolása az intézményivel |
|
1 |
|
4. Összesen (max. 20 pont) |
|
||
5. Csapatmunka, együttműködés |
|||
5.1. Kollegialitás, segítőkészség |
|
1 |
|
5.2. Közösségi döntések elfogadása, betartása |
|
1 |
|
5.3. Team munkában való részvétel |
|
1 |
|
5. Összesen (max. 15 pont) |
|
||
6. Kreativitás, innováció |
|||
6.1. Új, korszerű módszerek, technikák alkalmazása (projekt-módszer, kooperatív technikák, differenciálás) |
|
1 |
|
6.2. Előremutató változások kezdeményezése, megvalósítása |
|
1 |
|
6.3. Pályázatírásban való részvétel |
|
1 |
|
6.4. A mérési- értékelési rendszer működtetésében való részvétel |
|
1 |
|
6. Összesen (max. 20 pont) |
|
||
7. Kapcsolatok, kommunikáció |
|||
7.1. Pedagógus – szülő kapcsolat |
|
1 |
|
7.2. Az intézmény külső partnereivel való kapcsolat |
|
1 |
|
7.3. Publikációk, PR, írások a honlapon |
|
1 |
|
7. Összesen (max. 15 pont) |
|
||
8. Pedagógiai munka a tanulók/szülők véleménye szerint (kérdőív összpont/4 Þ max. 20 pont) |
|
||
Mindösszesen (max. 165pont) |
|
Pedagógus teljesítményértékelése – Vezetői összesítő
Pedagógus neve: ……………………………………………….
Dátum: …………………………………………..
A „PEDAGÓGUSOK TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSI RENDSZERE”-ben meghatározott területekre elkészült dokumentumok alapján az értékelést végző vezető az alábbi értékelési skála szerint összegzi megállapításait. Az értékelést követően elvégzi a súlyozást (a kiemelt területek pontszámát kétszerezve), majd a végső pontszámok alapján grafikusan is megjeleníti az összegzést, ami segíti a kiemelkedő és a fejlesztendő területek azonosítását.
Értékelési skála: (1) nagyon gyenge, elfogadhatatlan (2) gyenge, de elfogadható
(3) megfelelő (4) jó, de nem rendkívüli (5) kiváló, átlagon felüli
Értékelt területek |
Értékelés |
Súly |
Pontszám |
1. Szakmai felkészültség, fejlődés |
|||
1.1. Szakmai felkészültség, hitelesség |
|
2 |
|
1.2. Nyitottság, érdeklődés, önképzés |
|
1 |
|
1.3. Továbbképzéseken való részvétel |
|
1 |
|
1. Összesen (max. 20 pont) |
|
||
2. Nevelő-oktató munka hatékonysága |
|||
2.1. Tanóra/foglalkozás vezetése |
|
1 |
|
2.2. Tanulói eredmények az osztályok összetételének figyelembevételével |
|
2 |
|
2.3. Felzárkóztatás, fejlesztési tervek készítése, megvalósítása |
|
2 |
|
2.4. Tehetséggondozás, kompetenciafejlesztés (alapkészségek, szövegértés, gondolkodási képességek) |
|
2 |
|
2.5. Nevelőmunka (kapcsolat a diákokkal, osztályfőnöki m., DÖK, gyv.) |
|
2 |
|
2. Összesen (max. 45 pont) |
|
||
3. A nevelő-oktató munka dokumentációja |
|||
3.1. Pontosság, precízség |
|
1 |
|
3.2. Határidőtartás |
|
1 |
|
3. Összesen (max. 10 pont) |
|
||
4. Megbízhatóság, feladat- és felelősségvállalás, elkötelezettség |
|||
4.1. Lelkiismeretes, alapos, pontos munkavégzés |
|
1 |
|
4.2. Megbízatások vállalása, teljesítése, tanórán kívüli tevékenység |
|
2 |
|
4.3. Egyéni érdekek összehangolása az intézményivel |
|
1 |
|
4. Összesen (max. 20 pont) |
|
||
5. Csapatmunka, együttműködés |
|||
5.1. Kollegialitás, segítőkészség |
|
1 |
|
5.2. Közösségi döntések elfogadása, betartása |
|
1 |
|
5.3. Team munkában való részvétel |
|
1 |
|
5. Összesen (max. 15 pont) |
|
||
6. Kreativitás, innováció |
|||
6.1. Új, korszerű módszerek, technikák alkalmazása (projekt-módszer, kooperatív technikák, differenciálás) |
|
1 |
|
6.2. Előremutató változások kezdeményezése, megvalósítása |
|
1 |
|
6.3. Pályázatírásban való részvétel |
|
1 |
|
6.4. mérési- értékelési rendszer működtetésében való részvétel |
|
1 |
|
6. Összesen (max. 20 pont) |
|
||
7. Kapcsolatok, kommunikáció |
|||
7.1. Pedagógus – szülő kapcsolat |
|
1 |
|
7.2. Az intézmény külső partnereivel való kapcsolat |
|
1 |
|
7.3. Publikációk, PR, írások a honlapon |
|
1 |
|
7. Összesen (max. 15 pont) |
|
||
8. Pedagógiai munka a tanulók/szülők véleménye szerint (kérdőív összpont/4 Þ max. 20 pont) |
|
||
MINDÖSSZESEN (max. 160 pont) |
|
Az értékelt neve:
|
Értékelési időszak:
|
Munkaköre: |
Előző értékelés időpontja:
|
Megbízatásai:
|
Az értékelő megbeszélés időpontja:
|
Munkaviszonyának kezdete az intézményben: |
Megállapítások a teljesítményértékelés vezetői összesítője és az önértékelés alapján:
a) Az önértékelés és a vezetői értékelés összhangja/eltérése: ………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
b) Erősségek: …………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
c) Fejlesztendő területek: .…….………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
d) Célkitűzések: ….……………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
Szükség esetén konkrét fejlesztési feladatok, képzések
Feladatok |
Határidő |
1. |
|
2. |
|
3. |
|
Az értékelésben foglaltakat elfogadom.
Az értékelésre vonatkozóan az alábbi észrevételeket teszem:
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
Az értékelést átadtam/átvettem.
200………..
|
|